Terytorialsi z Mazowsza wyposażeni w najnowsze hełmy HP-05

Na wyposażenie Brygad Obrony Terytorialnej m.in. 5. Mazowieckiej Brygady OT oraz Polskich Kontyngentów Wojskowych  trafiło już 8 tys. hełmów „HP-05”. Pierwszy pododdział mazowieckich terytorialsów już od stycznia szkoli się z wykorzystaniem nowego wyposażenia.

Hełmy HP-05 weszły dotychczas na wyposażenie dziesięciu brygad Obrony Terytorialnej i są również już wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy 5MBOT. Nowy hełm na wyposażenie Sił Zbrojnych RP wprowadziło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które pełni funkcję gestora hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych. Wybór tego typu hełmu był poprzedzony analizami, które  bazowały na doświadczeniach innych rodzajów sił zbrojnych, w tym poza granicami kraju jak też tych z konfliktów zbrojnych. Doświadczenia te pokazały, że istnieje konieczność pozyskania – także dla lekkiej piechoty i innych specjalności wojskowych – hełmu spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Hełm HP-05 spełnia nie tylko wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, ale także wybranych stanowisk obsługi wozów bojowych piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Należy pamiętać, że dzisiaj hełm pełni rolę nie tylko ochrony balistycznej, ale jest również nośnikiem dodatkowego wyposażenia takiego jak oświetlenie, czy sprzęt noktowizyjny. Hełm balistyczny HP-05 (typ „high-cut”) jest jednym z najnowszych tego typu produktów. Został on wyposażony w szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych. Hełm ten jest kompatybilny z wyposażeniem żołnierza: maską przeciwgazową, filtracyjną odzieżą ochronną, kamizelkami kuloodpornymi, indywidualnymi środkami łączności oraz urządzeniami do ochrony wzroku.

52. batalion lekkiej piechoty z Komorowa jako pierwszy pododdział 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał na wyposażenie hełmy balistyczne i już od stycznia prowadzone są szkolenia żołnierzy OT z ich wykorzystaniem. Niebawem hełmy trafią również do żołnierzy 53 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Siedlcach.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5.MBOT