To jest po prostu skandal, że Ciechanów nie ma jeszcze obwodnicy

Przez miasta na drodze krajowej nr 60, które mają już zbudowane obwodnice, takie jak Gostynin, czy Raciąż przejeżdża znacznie mniej ciężarówek niż przez Ciechanów. I kto to wyliczył? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która od lat spycha z planów budowę obwodnicy Ciechanowa.

Czy Ciechanów ma szansę na obwodnicę? Komentuje poseł Mirosław Koźlakiewicz (PO).

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=zgAut0jBysg’]

GDDKiA opublikowała właśnie wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu 2010. Zbadano ruch wszelkich pojazdów silnikowych na drogach krajowych. Wyniki są bardzo ciekawe. Zwłaszcza te dotyczące biegnącej przez centrum Ciechanowa drogi krajowej Kutno-Ostrów Mazowiecka.

I tak np. według raportu w Gostyninie – w ciągu doby tzw. Obwodnicą 1 przejechało w roku ubiegłym 220 ciężarówek bez przyczep i 1033 z przyczepami. Tzw. Obwodnicą 2 – odpowiednio: 176 i 921. Odcinkiem Drobin-Glinojeck (na tej trasie znajduje się m.in. Raciąż z niedawno zbudowaną obwodnicą) przejechało w 2011 r. 325 ciężarówek bez przyczep i 1270 z przyczepami na dobę.

W Ciechanowie GDKiA wyszczególniła dwa tzw. przejścia na 60-tce. Pierwszym przejechało w ciągu doby 540 ciężarówek bez przyczep i 1395 z przyczepami; drugim – odpowiednio: 539 i 1289.

Do tego dodać należy także jeszcze drogę krajową nr 50, która kończy się w Ciechanowie – u zbiegu ulic 11. Pułku Ułanów Legionowych i Pułtuskiej łącząc się z drogą nr. W ubiegłym roku 50-tką przejechało w ciągu doby 142 ciężarówki bez przyczep i 204 z przyczepami.

Sumując wszystkie pojazdy silnikowe, z wyliczeń GDDKiA wynika, że w minionym roku przez obydwie drogi krajowe w Ciechanowie przejechało ponad 40 tys. pojazdów w ciągu doby.

msz