Tragiczny pożar w Ciechanowie. Nie żyje mężczyzna

Prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla (czadem) było przyczyną śmierci 60-letniego mieszkańca Ciechanowa. Jego ciało znaleziono w trakcie gaszenia pożaru jednego z domów przy ul. Wiejskiej.

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczoraj (środa, 7 marca) ok. 21. – O godz. 21 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie otrzymał zgłoszenie, że z jednej części domu dwurodzinnego na ul. Wiejskiej w Ciechanowie wydobywa się dym. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratownicze. W pomieszczeniu kotłowni znajdującej się w podpiwniczeniu budynku odnaleziono 60-letniego ciechanowianina. Niestety, mimo podjętej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować – relacjonuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie.

W akcji gaśniczej brało udział 14 strażaków. – Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca działań oraz odłączeniu zasilania elektrycznego do budynku. Następnie strażacy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego oraz linię gaśniczą weszli do budynku w celu ugaszenia pożaru oraz przeszukania budynku. W trakcie działań w budynku odnaleziono osobę poszkodowaną bez czynności życiowych. Po ewakuowaniu strażacy rozpoczęli   resuscytację krążeniowo-oddechową. Na miejsce zdarzenia dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego, któremu przekazano osobę poszkodowaną – obecny lekarz stwierdził zgon osoby poszkodowanej – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie kpt. Damian Kołpaczyński. -Po ugaszeniu pożaru  całe pogorzelisko dokładnie sprawdzono kamerą termowizyjną i przelano wodą. Budynek oraz budynek przyległy został przewietrzony i sprawdzony miernikiem wielogazowym – nie stwierdzono zagrożenia.

Akcja gaśnicza trwała prawie półtorej godziny. – Najprawdopodobniej przyczyną śmierci 60-latka było zatrucie tlenkiem węgla. Ciechanowscy funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia. Zostanie powołany biegły z zakresu pożarnictwa, którego opinia wyjaśni przyczynę pożaru – informuje asp. Magda Zarembska.

Policjanci przypominają, że czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu, mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

red