Trzynastego grudnia, roku pamiętnego…

Instytut Pamięci Narodowej w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przygotowuje kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” – 13 grudnia 2012″

http://ipn.gov.pl/portal/swi/

W dniach 11–13 grudnia na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28 w Warszawie pojawił się symboliczna świeca. Jest  hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego. Jak czytamy na stronie internetowej IPN – w akcji może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia świeczkę w oknie bądź wirtualnie – dołączając do wydarzenia na  profilu IPN na facebooku lub pod adresem www.ipn.gov.pl/swiatlowolnosci.

Kampania IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Po 31. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Na zdjęcia czekamy do 17 grudnia 2012 pod adresem: edu@ipn.gov.pl

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Więcej o kampanii „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” http://pamiec.pl/13grudnia

Źródło: www.ipn.gov.pl