Twórcze spotkania dla rodzin z dziećmi w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Rodzinne Niedziele w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to cykl spotkań edukacyjnych odbywających się raz w miesiącu na terenie Muzeum. Zajęcia są nie tylko doskonałą zabawą, ale także pozwalają efektywnie wspierać rodziców i opiekunów w procesie edukacji dzieci. Poprzez zabawę ich uczestnicy (zarówno dzieci, jak i opiekunowie) mają okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum oraz rozwinąć wiedzę z zakresu historii, sztuki, muzyki oraz przyrody. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

18 sierpnia na terenie Folwarku zorganizowane zostały spotkania o tematyce pszczelarskiej. Gościem Muzeum był Paweł Kołakowski – pszczelarz, który barwnie opowiadał dzieciom o pszczołach i ich znaczeniu w przyrodzie. Dzieci miały możliwość przyjrzenia się budowie ula, narzędzi pszczelarskich, zapoznać z pracą pszczelarza oraz spróbować różnych odmian miodów. Niewątpliwą atrakcją spotkania był szklany ul, w którym uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać pszczelą rodzinę.

W drugiej części wydarzenia rodziny z dziećmi uczestniczyły w warsztatach kreatywnych zorganizowanych na wolnym powietrzu. Warsztaty inspirowane były rękodziełem ludowym. Zajęcia są okazją do wspólnych spotkań międzypokoleniowych w inspirujących wnętrzach muzealnych lub na powietrzu, pozwalają także integrować ze sobą rodziny. W okresie zimowym zajęcia organizowane są w przeszklonej Oranżerii, w sezonie letnim na ekspozycjach muzealnych oraz na powietrzu. Comiesięczne wydarzenia stały się wyczekiwanym, regularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla wielu stałych uczestników zajęć, którzy chętnie powracają do muzealnych wnętrz.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze umiejscowione jest w malowniczym, zabytkowym parku Krasińskich z XIX w., który stanowi doskonałe zaplecze dla rodzin z dziećmi do spędzania weekendów na powietrzu. Na terenie parku funkcjonują 2 place zabaw, ptaszarnia, stajnia oraz punkty gastronomiczne. Istnieje także możliwość korzystania z oferty zajęć hipoterapii.

Najbliższa Rodzinna Niedziela w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbędzie się 22 wrześniar. Gościem wydarzenia pt. „Mój Świat z Disneyem” będzie młody artysta Wojciech Przybyszewski Junior – honorowy ambasador Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, wpierany przez liczne instytucje kultury i muzea w Polsce. W Oranżerii odbędzie się wernisaż wystawy prac rysunkowych artysty. Dla dzieci zorganizowany będzie także koncert bajkowych piosenek w wykonaniu harfisty celtyckiego Michała Zatora i sopranistki Karoliny Zdrojkowskiej – Pytlak.

Paulina Rybczyńska

Fot. Muzeum Romantyzmu