Tydzień św. Krzysztofa

W pierwszym półroczu 2012 r. w powiecie ciechanowskim doszło do 23 wypadków drogowych i 491 kolizji. Zginęło sześć osób, a rannych zostały 32. Trwa właśnie XIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa – patrona kierowców.

Tradycyjnie auta święcono już w ostatnią niedzielę, tak jak to miało miejsce np. w ciechanowskiej parafii pw. Św. Franciszka w Asyżu.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=-AeVbQFF0a4′]

W tym roku święto patrona kierowców przypada w środę 25 lipca. Ufni w jego patronat pamiętajmy jednak o zachowaniu przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim nie siadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu i nie przekraczajmy dozwolonej prędkości.

A jak informuje płocka kuria diecezjalna – „Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest w Polsce po raz trzynasty, w tym roku w dniach 22-29 lipca, z inicjatywy agendy MIVA Polska, która działa przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i niesie pomoc polskim misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Zbiórka odbywa się pod hasłem „1 grosz za 1 kilometr dla misjonarzy. W diecezji płockiej zbiórka odbywa się przed kościołami, pod Mszach św. w czasie których wierni modlą się w intencji misjonarzy. Natomiast po Mszach św. ma miejsce poświęcenie pojazdów. (…) Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy będzie prowadzona w diecezji płockiej w dniach 22,25 i 29 lipca, podczas dorocznego święcenia pojazdów w parafiach”.

a