Ubek z Ciechanowa skazany

Rok więzienia bez zawieszenia – wyrok tej treści ogłosił sędzia Sądu Rejonowego w Ciechanowie Maciej Osiński 3 czerwca w sprawie Mariana Eugeniusza K. – byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie oskarżonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiego o znęcanie się w 1949 r. nad Konstantym Sosnowskim aresztowanym wtedy pod zarzutem współpracy z niepodległościowym, antykomunistycznym podziemiem.

Konstanty Sosnowski w śledztwie był przesłuchiwany bardzo brutalnie: grożono mu śmiercią, wystawiano nagiego na śnieg, bito, wyzywano. Ogłaszając wyrok sędzia Osiński stwierdził, że zgromadzone przez oskarżenie dowody potwierdzają winę Mariana Eugeniusza K. Na jego niekorzyść działa także skazanie go już w 1950 r. za pobicie przesłuchiwanej kobiety oraz wyrok z 2006 r. wydany w podobnej do ciechanowskiej sprawie przez sąd w Mławie, który skazał K. na trzy lata więzienia. K. za kratkami spędził dwa i pół roku.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=avHDY8c_Cb0′]

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżenie żądało dla K. roku i dziesięciu miesięcy więzienia. Obrońca domagał się uniewinnienia.