Uczcili pamięć Powstańców Styczniowych

Delegacja władz gminy Regimin uczcili pamięć Powstańców Styczniowych z oddziału Zygmunta Padlewskiego w 158. rocznicę bitwy pod Zeńbokiem.

15 marca 1863 r. pod Zeńbokiem w starciu oddziału powstańczego dowodzonego przez Zygmunta Padlewskiego z Kozakami zginęło około stu Polaków. – Dziś w ich intencji odprawiona została Msza Święta w Kościele parafialnym w Zeńboku. Następnie wspólnie z Księdzem Proboszczem parafii Zeńbok, Radnym Gminy Regimin a także Panią Dyrektor SP w Zeńboku udaliśmy się pod symboliczną mogiłę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Pamięć patriotyczna o tych co złożyli najwyższą ofiarę życia za Ojczyznę jest wielką nauką dla nas, że tej Ojczyzny nie można lekceważyć, że trzeba ją kochać jako naszą wspólną matkę – napisał na FB wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska.

Pani wójt złożyła też kwiaty i zapaliła znicz w Karniewie przy starym, drewnianym krzyżu przy polnej drodze biegnącej na północ w stronę Zeńboka. – Tradycja ludowa sytuuje tu mogiłę powstańców z 1863 r. z oddziału Zygmunta Padlewskiego, poległych w Zeńboku, których ciała zebrano na wozy i tutaj przewieziono ( relacja Kazimiery Kosewskiej, 20 VII 2016) – informuje Mariola Kołakowska.

red

Fot. FB Mariola Kołakowska