Uczniu” pij kranówkę – będziesz proekologiczny

W ramach działań proekologicznych w miejskich szkołach podstawowych zainstalowano specjalne urządzenia do dystrybucji wody, a blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku, do których mogą nalewać czystą i zdrową wodę. Akcja to kolejny element promocji Ciechanowskiej Kranówki oraz zachęcenie do ograniczenia użytkowania plastiku. Urządzenia zliczają niewykorzystane plastikowe butelki – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

Ciechanowski Ratusz chce ograniczyć zużycie plastiku i zachęca ciechanowian do picia wody z kranu. – We wszystkich sześciu ciechanowskich szkołach podstawowych uruchomiono urządzenia do dystrybucji wody z kranu, której czystość i zdatność do spożycia została w każdej szkole zbadana przez sanepid. Urządzenia są wyposażone w licznik niewykorzystanych plastikowych butelek – informuje Paulina Rybczyńska. -W ramach działań proekologicznych miasta wszyscy uczniowie otrzymali dziś bezpłatne bidony wielokrotnego użytku. Są wykonane ze stali nierdzewnej, mają poręczny kształt i są dostosowane objętością dla dzieci. Trafiły do blisko 4 tys. uczniów miejskich podstawówek.

-Pierwsze działania proekologiczne zostały wdrożone w ratuszu przed wakacjami. Z Urzędu Miasta zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W ratuszu nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Podobne rozwiązania, nakierowane na redukcję plastiku i promowanie ciechanowskiej wody z kranu są sukcesywnie wprowadzane także w jednostkach podległych miastu – kontynuuje rzeczniczka.

W wakacje Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie różnych punktach miasta udostępniał kranówkę z mobilnego saturatora. – Wszystkie miejsca, gdzie woda była udostępniana do picia były badane przez służby sanitarne. Ciechanowskiej Kranówki z gazem można było się napić m.in. na kąpielisku „Krubin”, na basenie odkrytym i w centrum miasta – informuje pani rzecznik. – Wdrażanie proekologicznych rozwiązań zaczęliśmy od ratusza i jednostek podległych miastu, gdzie Ciechanowska Kranówka zastąpiła wodę w plastikowych butelkach ponad dwa miesiące temu. Teraz czas na najmłodszych. To z myślą o nich dbamy o środowisko naturalne. Od dziś uczniowie mogą swobodnie korzystać z łatwo dostępnej i czystej wody do picia w szkołach, jednocześnie redukując plastikowe odpady. Mam nadzieję, że taki rozsądny i ekologiczny gadżet na rozpoczęcie roku szkolnego zachęci dzieciaki do picia zdrowej wody – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

-Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Obie Stacje Uzdatniania Wody wyposażono w nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. Jej oczyszczanie w ten sposób pozwala na utrzymanie mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w mieście wydobywana jest  ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska Kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez – zachwala Paulina Rybczyńska. – Rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczać odpady. Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie to koszt około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

red

Fot. UM Ciechanów