Udane Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów

Rekordy świata w ostatnim dniu mistrzostw Europy juniorów do lat 17. Polska ekipa w Ciechanowie wywalczyła 3 medale (2 srebrne i 1 brązowy)!

rekord

Reprezentacja polskich juniorek i juniorów w mistrzostwach Europy do lat 17 w Ciechanowie wywalczyła w sumie trzy medale! Srebro wśród juniorów w kat. 56 kg zdobył Piotr Kudłaszyk (LKS Budowlani Nowy Tomyśl), druga w kat. +69 kg była Eliza Wcisłak (MLKPC Sokołów Podlaski) i na trzecim miejscu podium w kat. +69 kg stanęła Kinga Kaczmarczyk (Maks Tytan Oława).

W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski juniorek zajęła trzecie miejsce – 448 pkt, za Rosją – 479 pkt i Turcją – 470 pkt. Wśród juniorów zwyciężyła reprezentacja Rosji – 580 pkt, przed Armenią – 524 pkt i Bułgarią – 524 pkt. Polska zajęła 5. miejsce – 441 pkt.

Krótkie podsumowanie ostatniego dnia zawodów:

Kat. + 69 kg juniorek

Rywalizacja w najcięższej z kategorii wagowych juniorek miała w Ciechanowie bardzo interesujący przebieg, a nasze dwie reprezentantki – Elizę Wcisłak i Kingę Kaczmarczyk wymieniano w gronie kandydatek do medali. Obie spisały się znakomicie i nie zawiodły. W rwaniu Eliza zaliczyła trzy podejścia, a ostatnie z nich – na 95 kg jest nowym rekordem Polski do lat 17. Rezultat taki dał Elizie „mały” srebrny krążek, z brązowym została Kinga Kaczmarczyk. Srebrna medalistka sprzed roku w mistrzostwach Europy do lat 17 w pierwszej próbie pewnie wyrwała 90 kg. Podczas próby numer 2 -na 95 kg, przy wstawaniu troszkę zachwiało Kingą, a sztanga zostając z tyłu, lekko wykręciła rękę, zawodniczka poczuła ból w łokciu. Pozostało jej jeszcze jedno podejście. Ale i tym razem nie dała rady. Rwanie wygrała Rosjanka – Nadieżda Owczynnikowa, uzyskując taki sam rezultat jak Wcisłak – 95 kg, jednak była lżejsza od naszej zawodniczki.

O podziale medali zdecydował podrzut. Jako pierwsza z naszych dziewcząt pokazała się Kinga. 105 kg podrzuciła, stosując technikę, by jak najmniej obciążać bolący łokieć. Potem jeszcze 108 kilogramów i 110 kg, co dało trzecie miejsce w dwuboju – równe 200 kg (90 kg + 110). Także od 105 kg rozpoczęła podrzut Eliza Wcisłak, też próba okazała się efektowna. Niepokój wkradł się przy drugim podejściu – na 110 kg, kilka minut przerwy i nastąpił atak na 111 kilogramów. Eliza podrzuciła ten ciężar, wywołując aplauz na widowni! Jedno podejście miała w zapasie Rosjanka Nadieżda Owczynnikowa. Zadysponowała tyle co Wcisłak – czyli 111 kg, ale z mniejszą wagą ciała, to do niej powędrował złoty medal w dwuboju – obie uzyskały po 206 kg.

Kat. + 94 kg juniorów

W ostatniej kategorii wagowej ciechanowskich mistrzostw Europy – +94 kg wielki pokaz siły zademonstrował Simon Martirosjan z Armenii, który w rwaniu ustanowił rekordy Europy i świata do lat 17 – 182 kg oraz w dwuboju – 397 kg. Ormianin z powodzeniem może startować w gronie seniorów, a ma dopiero siedemnaście lat. Srebro z ogromną różnicą do lidera wywalczył Rosjanin Jurij Achmedianow – 341 kg (151 kg + 190 kg), a brązowy krążek – Serb Tamas Kajdoci – 340 kg (155 kg + 185 kg). Ostatni z naszych reprezentantów w tej imprezie Radosław Jarnut zajął w dwuboju szóste miejsce – 296 kg (135 kg + 161 kg).

Kat. 94 kg juniorów

Jako pierwszy z naszych reprezentantów startował w sobotę, 3 maja, Damian Żórawski. Wspierany przez ciechanowskich kibiców (Damian reprezentuje barwy CLKS Mazovii), zajął 6. miejsce w kat. 94 kg – 270 kg w dwuboju. W rwaniu Polak zaliczył jedną próbę – pierwszą na 120 kg, dwie pozostałe na 125 kg okazały się za trudne. Szkoda, bowiem takie ciężary absolutnie leżały w zasięgu jego możliwości. W tym boju Polak był 7., w stawce 8 zawodników grupy A. Na prowadzeniu zaś z wynikiem – 139 kg znajdował się Rosjanin Denis Kechter. Kilogram niej wyrwał Turek Ahmet Bozan, a siedem mniej – Ukrainiec Jewgienij Fesak. Ta trójka po pierwszym z bojów uzyskała dużą przewagę i w podrzucie rozdzieliła między sobą medale za dwubój. Damian Żórawski w drugiej części – podobnie, jak w pierwszej – udana jedna próba, pierwsza na 150 kg. Dwukrotne ataki na 155 kg były bez powodzenia, chociaż za drugim razem, nasz zawodnik miał ciężar nad głową. Sędziowie jednak podejścia nie zaliczyli. Tak jak w rwaniu – druga część i finał dla Rosjanina Kechtera. W podrzucie wygrał z wynikiem – 170 kg, a w dwuboju – z 309 kg. Srebro dla Turka Bozana – 304 kg (138 kg + 166 kg), brąz dla Ukraińca Fesaka – 300 kg (132 kg +168 kg).