Udane pierwsze “Łączenia na Święta”

Wczoraj (poniedziałek, 21 grudnia) żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej rozpoczęli akcję ŁĄCZYMY NA ŚWIĘTA. Jako pierwsi w akcji udział wzięli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z Mławy oraz pacjenci Szpitala Miejskiego w Siedlcach.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od wczoraj przez najbliższe dni, w ramach akcji “Łączymy na Święta” będą pomagać osobom nie dysponującym kompetencjami i wyposażeniem, w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z innymi osobami. Działania podejmowane są zarówno wśród kombatantów, którzy pozostają pod opiekuńczymi skrzydłami żołnierzy WOT, ale również na wniosek zainteresowanych szpitali, domów pomocy społecznej, i innych zainteresowanych osób. Pomoc niesiona jest również osobom chorym, samotnym, starszym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie osobiście (w trakcie odwiedzin żołnierzy OT w ramach wcześniejszych działań pomocowych), poprzez specjalną infolinie do WOT 800-100-115 lub którzy prześlą wiadomości na adres: http://pomocwot[at]mon.gov.pl.

Żołnierze OT po otrzymaniu zgłoszenia jadą pod wskazany adres, gdzie zachowując wszystkie formy ostrożności wynikające z norm sanepidu – poprzez łącza internetowe łączą pensjonariuszy domów pomocy społecznej, osoby samotne, starsze, pacjentów, którzy cierpią na koronawirusa, z ich bliskimi. Na chwilę obecną do jednostek WOT w całym kraju wpłynęły wnioski o realizację akcji w stu placówkach. Szacuj się, że takim wsparciem zostanie objętych nawet tysiąc osób.

– W tej akcji żołnierze połączyli fantastyczny pomysł z ofiarną pomocą potrzebującym” – poinformował w piątek TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak.  – „(…) Dzięki tej akcji przed świętami Bożego Narodzenia każdy będzie mógł porozmawiać ze swoimi bliskimi. To jest bezcenne. Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że są świętami, kiedy czerpiemy radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Niestety z uwagi na epidemię nie może dochodzić do bezpośrednich kontaktów, ale przy wykorzystana nowoczesnej techniki żołnierze WOT taką formę pomocy oferują. Zachęcam, żeby skorzystać, żeby nikt nie czuł się osamotniony – mówił minister obrony narodowej.

Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Niezbędne jest aktywne uczestnictwo wszystkich biorących udział w świętowaniu, także tych, którzy z różnych względów zostali odizolowania od rodziny. Święta są również szczególnie trudne dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Dlatego żołnierze WOT nie pozostawią nikogo w tej samotności. „Łączymy na święta” – to misja i hasło akcji Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach covidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Taki kontakt jest szczególnie ważny. Wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia, wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT