Ukraińska Pascha na Mazowszu

W minioną niedzielę, 24 kwietnia grekokatolicy oraz wyznawcy prawosławia obchodzili Święta Wielkanocne. Z tej okazji Grupa Cedrob przygotowała dla gości z Ukrainy uroczyste śniadanie wielkanocne.

Tegoroczna Wielkanoc jest dla naszych wschodnich sąsiadów wyjątkowo smutna. Są daleko od domu, rodziny i przyjaciół, z którymi z pewnością w tym okresie spotykali się przy wspólnym stole, a ich kraj ogarnięty jest wojną. Dodatkowo trudna perspektywa powrotu do ojczyzny nie pomaga w pozytywnym myśleniu. – Z tego też powodu zależało nam bardzo, aby zorganizować te święta w taki sposób, by choć na chwilę zapomnieli o dramatycznych przeżyciach – czytamy w informacji nadesłanej przez Grupę Cedrob.

Obecnie pod opieką Grupy Cedrob znajduje się ok. 120 uchodźców z Ukrainy. Rodziny te mieszkają w kilku lokalizacjach – w Radzanowie, Kondrajcu Pańskim, Ciechanowie oraz Mławie.

– Szanując świąteczną tradycję na Ukrainie, która w wielu aspektach jest podobna do naszych obyczajów – wspólnie z dziećmi zdobiliśmy pisanki. Za wielkanocne menu odpowiadał Hotel Biały Gościniec, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przy pomocy naszych podopiecznych przygotowały wyjątkowe specjały. Niedzielny poranek rozpoczęła uroczysta Msza święta w rycie wschodnim, a następnie wszyscy zasiedliśmy do najważniejszego w roku śniadania. Przed posiłkiem pokarmy zostały uroczyście poświęcone. Na odświętnie nakrytym stole przeplatały się dania kuchni polskiej z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Były ukraińskie Paski, czyli pieczone placki z bakaliami, bogato zdobione lukrem, polski żurek oraz faszerowane jajka. Z pewnością był to mile spędzony dzień. I choć nie zabrakło wzruszeń i łez, to wierzymy, że nasze rodziny wrócą do swojej ojczyny i wspólnie odbudujemy Ukrainę – czytamy w informacji nadesłanej przez Grupę Cedrob.

red

Fot. Grupa Cedrob