Uwaga! Oszuści podszywają się pod bankowy adres

Oszuści wysyłają maile rzekomo w imieniu PKO BP. Bankowcy (prawdziwi) ostrzegają: Chcą wprowadzić złośliwe oprogramowanie na Twoje urządzenie.

W pierwszych dnia lipcach do wielu adresatów (w tym dzisiaj (wtorek, 9 lipca, do autora tego tekstu) dotarły maile o następującej treści: “Wyciąg okresowy dla rachunku z Limitem odnawialnym. Dzień dobry, Wyciąg okresowy dostępny jest w serwisie internetowym iPKO. Unikalny identyfikator dokumentu (hash): 51bfaac71a7d3c11aff93f4420399ff1373b5c3389b912056c51da2b4c3be24b Ważne: Na stronie banku w sekcji eDokumenty zapewniamy stały dostęp do weryfikacji autentyczności dostarczonych przez Bank dokumentów. Pozdrawiamy Zespół PKO Banku Polskiego E-mail został wygenerowany automatycznie, prosimy na niego nie odpowiadać”.

To oczywiście próba oszustwa. Prawdziwi bankowcy z PKO BP na oficjalnej stronie banku zamieścili 5 lipca ostrzeżenie: “Oszuści podszywają się pod nasz adres: wyciagi@pkobp.pl. Chcą wprowadzić złośliwe oprogramowanie na Twoje urządzenie. Nie jesteśmy autorami i nie wysłaliśmy tych wiadomości. Oszuści wysyłają e-maile pod tytułem “Wiadomość od PKO Banku Polskiego – Wyciąg okresowy 79/2024 za okres od 2024-04-23 do 2024-04-23”. W polu nadawcy wiadomości wyświetla się: PKO Bank Polski <wyciagi@pkobp.pl> Niebezpieczna wiadomość ma załącznik .rar z plikiem .exe, który może wykraść dane z komputera. Nie otwieraj żadnych załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem”.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne