Uwierzył oszustowi i stracił prawie 28 tys. zł

– Podszywają się pod pracowników banku i oferują rzekomą pomoc przed zagrożeniem związanym z utratą pieniędzy, namawiając do zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu lub przelewania środków na tzw. bezpieczne konta. Cyberoszuści, bo o nich mowa, doprowadzili mieszkańca powiatu ciechanowskiego do utraty pieniędzy w kwocie prawie 28 tys. złotych – informuje asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. – Pamiętaj! Jeśli otrzymasz telefon z banku z informacją, że twoje pieniądze są zagrożone, rozłącz się i jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą placówką, aby zweryfikować otrzymaną informację!

W piątek (17 maja) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który padł ofiarą oszustwa metodą „na pracownika banku”. Rzekomy konsultant poinformował go telefonicznie, że zgromadzone na jego koncie pieniądze są zagrożone i w celu uniknięcia kradzieży powinien wdrożyć procedurę zabezpieczenia środków. – W tym celu „konsultant” zaoferował swoją pomoc. Wykonując polecenia oszusta, mężczyzna zainstalował na swoim komputerze aplikację do zdalnej obsługi pulpitu. Tym samy dał oszustom dostęp do swojego konta bankowego. Przestępcy wypłacili z niego pieniądze w łącznej kwocie prawie 28 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą – relacjonuje pani rzecznik.

Policja przestrzega!

Kolejny raz apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za pracownika banku i informują nas o próbie oszustwa na naszym koncie bankowym. Pamiętajmy, że gdy rzekomy konsultant prosi nas o podanie przez telefon danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczy oraz namawia do instalacji dodatkowych aplikacji, to mamy do czynienia z oszustem.

  • W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
  • Za każdym razem weryfikujmy przychodzące połączenia – rozłączmy się i skontaktujmy z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy nasz rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
  • Nie działajmy pod presją czasu, zwłaszcza gdy chodzi o przekazanie/przelanie pieniędzy.
  • Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, że dzwoniąca osoba jest tym, za kogo się podaje, nie wahajmy się zawiadomić policję.

red

Fot. KPP w Ciechanowie