W Ciechanowie oszuści nie odpuszczają

-Policyjne działania i prowadzone kampanie społeczne na temat metod działania oszustów na tzw. wnuczka czy policjanta przynoszą efekty. Wczoraj na terenie Ciechanowa doszło do dwóch prób oszustw metodą na policjanta – poinformowała dzisiaj (środa, 5 lutego) podkom. Ewa Brzezińska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj podobny. Na telefon stacjonarny dzwoni osoba podająca się za policjanta. Prosi o pomoc w ujęciu oszustów, którzy współpracują z pracownikami banków i przejmuję ich pieniądze. Prosi również o wykonywanie podyktowanych przez telefon poleceń, np. wypłaty pieniędzy z banku, czy też przekazania kosztowności. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w policyjnej akcji.

-Taka samą metodę zastosowali oszuści wobec 74 – letniej i 71- letniego mieszkańców Ciechanowa. Oszust podszywając się za funkcjonariusza CBŚP przekonał seniorkę, aby udała się do banku i wypłaciła ze swojego konta oszczędności. Tylko dzięki szybkiej reakcji pracowników banku, którzy od razu zorientowali się o próbie oszustwa nie doszło do przekazania pieniędzy. Niezwłocznie zawiadomili policję. Więcej czujności wykazał 71 – letni mężczyzna, który po rozmowie telefonicznej z rzekomym policjantem od razu domyślił się że ktoś chce go oszukać i powiadomił policję.  

Te przypadki pokazują, że oszuści nie odpuszczają modyfikując jedynie metodę oszustwa. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki! Apelujemy o rozwagę i zachowanie czujności – informuje podkom. Ewa Brzezińska.

Fot. pixabay.com