W Ciechanowie pamiętano o Żołnierzach Wyklętych

Ścigani, więzieni, torturowani, mordowani bez pardonu, grzebani w bezimiennych dołach – partyzanci antykomunistycznego podziemia. Mieczysław Dziemieszkiewicz – Rój, Ildefons Żbikowski – Tygrys, Witold Grudziński – Pilot, Józef Niski – Brzoza…  –  chyba po raz pierwszy w ostatnią środę (29 lutego) publicznie w Ciechanowie odczytano kilkadziesiąt nazwisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia walczących po 1945 r. na północnym Mazowszu o wolność i niepodległość Ojczyzny w szeregach Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Ciechanowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych były w tym roku bardzo bogate.  29 lutego Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich zorganizowało Apel Poległych przed tablicą poświęconą pamięci ofiar UB i NKWD znajdującą się na dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia, strzelcy, harcerze i członkowie militarnej grupy Air Soft Gun.  Kpt. Marcin Dominiak, szef SRH, odczytał nazwiska partyzantów poległych i pomordowanych. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=oQ9ffyTm5cI’]

1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych członkowie Związku Strzeleckiego z Ciechanowa złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach straceń i pochówku „Żołnierzy Wyklętych” w powiatach ciechanowskim, pułtuskim i przasnyskim, m.in. w lesie w podciechanowskich Gołotach.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=AfOJV7VFo9o’]

Uroczystości odbyły się również w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

W ich programie znalazła się m.in. prelekcja historyka Krzysztofa Kacprzaka antykomunistycznym podziemiu na północnym Mazowszu, a także pokazy filmów, w tym m.in. o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. Rój – jednym z najsłynniejszych dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

msz