Ścigani, więzieni, torturowani, mordowani bez pardonu, grzebani w bezimiennych dołach – partyzanci antykomunistycznego podziemia. Mieczysław Dziemieszkiewicz – Rój, Ildefons Żbikowski – Tygrys, Witold Grudziński – Pilot, Józef Niski – Brzoza… – chyba po raz pierwszy w ostatnią środę (29 lutego) publicznie w Ciechanowie odczytano kilkadziesiąt nazwisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia walczących po 1945 r. na północnym Mazowszu o wolność i niepodległość Ojczyzny w szeregach Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Ciechanowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były w tym roku bardzo bogate. 29 lutego Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich zorganizowało Apel Poległych przed tablicą poświęconą pamięci ofiar UB i NKWD znajdującą się na dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia, strzelcy, harcerze i członkowie militarnej grupy Air Soft Gun. Kpt. Marcin Dominiak, szef SRH, odczytał nazwiska partyzantów poległych i pomordowanych. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=oQ9ffyTm5cI’]
1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych członkowie Związku Strzeleckiego z Ciechanowa złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach straceń i pochówku „Żołnierzy Wyklętych” w powiatach ciechanowskim, pułtuskim i przasnyskim, m.in. w lesie w podciechanowskich Gołotach.
[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=AfOJV7VFo9o’]
Uroczystości odbyły się również w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.
W ich programie znalazła się m.in. prelekcja historyka Krzysztofa Kacprzaka antykomunistycznym podziemiu na północnym Mazowszu, a także pokazy filmów, w tym m.in. o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. Rój – jednym z najsłynniejszych dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
msz