W Ciechanowie pamiętano o żołnierzach wyklętych

Przez lata przez komunistyczną propagandę wyzywani od bandytów doczekali się wreszcie odpowiedniego uhonorowania – w środę 1 marca – obchodziliśmy po raz pierwszy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=sLU5pj-g098&feature=mfu_in_order&list=UL’]

W południe złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary funkcjonariuszy ciechanowskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego (budynek dawnego aresztu UB przy ul. 11. Pułku Ułanów Legionowych).

Kwiaty i znicze

W uroczystości udział wzięli: kombatanci, poseł Robert Kołakowski, starosta ciechanowski Sławomir Morawski, wicestarosta Andrzej Pawłowski, radny miejski Zbigniew Kędzierski, członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy, delegacja Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej – Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział w Ciechanowie z Jackiem Stachiewiczem, kapitan Marcin Dominiak z ciechanowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień, delegacja Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Jednostka Strzelecka 1022 w Ciechanowie. Obecni byli również ciechanowscy harcerze.

– Późno, bo późno, ale dobrze się stało, że możemy obchodzić to święto – powiedział starosta Sławomir Morawski, a poseł Robert Kołakowski przypomniał, że jego inicjatorem był prezydent Lech Kaczyński.

Po południu kwiaty pod tablicą złożyli wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz i przewodniczący Rady Miasta Mariusz Stawicki.

Prawie jednogłośnie

Z incjatywą ustanowienia święta tych, którzy po 1944 r. nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległość Polski przeciwko nowym, sowieckim okupantom i ich miejscowym kolaborantom wyszedł ś.p. prezydent wyszedł w ub.r. Podjął ją jego następca Bronisław Komorowski, a 3 lutego tego roku Sejm przyjął odpowiednią ustawę. Poparła ją zdecydowana większość posłów – 406. Głosów przeciw (głównie z lewicy) było osiem. Trzech posłów wstrzymało się od głosu, a 43 nie wzięło udziału w głosowaniu.Głosowało – 417 Za – 406 Przeciw – 8 Wstrzymało się – 3 Nie głosowało – 43.

Główny zapis ustawy brzmi – “W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu — stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym”.

Ordery dla poległych

Warto dodać, że prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył 22 żołnierzy antykomunistycznego podziemia wysokimi odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych znalazł się jeden z dowódców podziemia w rejonie przasnyskim Zacheusz Nowowiejski, ps. “Jeż” – uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przypomnijmy, że cztery lata temu prezydent Lech Kaczyński, również pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczył jednego z najsłynniejszych partyzantów północnego Mazowsza walczących z komunistami – Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. “Rój”.

msz