W Ciechanowie też kiedyś świętowano „Barbórkę”

4 grudnia – dzień św. Barbary, patronki m.in.: hutników, marynarzy, artylerzystów, kamieniarzy, a przede wszystkim górników. Przed laty „Barbórkę” obchodzono także w Ciechanowie, choć miasto od Górnego Śląska dzieli ponad 300 km.

A było to możliwe dzięki temu, że w latach 1985-1993 w Ciechanowie, przy ul. Niechodzkiej, działała Fabryka Maszyn Górniczych „Cemag”. Jako swoistą ciekawostkę możemy podać, że przedsiębiorstwo w PRL-u było objęte ochroną operacyjną Służby Bezpieczeństwa – akcja o kryptonimie „Trapez”.

red

Fot. ZZG w Polsce KWK ROW Ruch Chwałowice/ Facebook