W dniu Patrona kierowców komendant policji apeluje o ostrożną jazdę

Czwartek, 25 lipca, dzień św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji mazowiecki komendant wojewódzki policji insp. Cezary Popławski skierował do użytkowników dróg list otwarty.

A my przypominamy, że niestety tylko w 2012 r. na drogach województwa mazowieckiego (bez Warszawy i okolic) zginęło 399 osób, a 2913 osób zostało rannych.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=JQNJPO6rZjE’]

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=-yiq8HCCjA0′]

LIST OTWARTY  MAZOWIECKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONA KIEROWCÓW

„Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym na drogach nikomu nie wyrządził krzywdy. Nie pozwól Dawco Życia, abym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj mnie od nieszczęścia i wypadku”.

Powyższe słowa przypominają nam, że każdego roku dzień 25 lipca zbliża nas do Świętego Krzysztofa, patrona kierowców, ruchu i komunikacji, który jako duchowy wspomożyciel wspiera naszą uwagę i namawia do rozumnego korzystania z posiadanych umiejętności, wynikających z bycia użytkownikiem dróg.

Na szczęście rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą uczestnictwo w ruchu drogowym, a co najważniejsze powiększa się grono osób, które razem podejmują wysiłek zapobiegania tragediom. Poprawa bezpieczeństwa staje się naszą wspólną troską i to miedzy innymi dzięki temu liczba ofiar wypadków systematycznie się zmniejsza. Jednak nie należy zapomnieć, że na przestrzeni ostatnich lat, spośród wszystkich zabitych w wypadkach drogowych, co szósta osoba poniosła śmierć na Mazowszu.

Szanując przepisy i okazując szacunek innym uczestnikom ruchu drogowego uczymy się życzliwości i wyrozumiałości, a przede wszystkim odpowiedzialności za swoje życie i życie innych.

W tak ważnym dla nas wszystkich – użytkowników dróg dniu, musimy pamiętać, że „…życie jest cenne i jedyne, należy je szanować i chronić także poprzez właściwe i ostrożne zachowanie na drogach”– na co szczególną uwagę zwrócił Papież BENEDYKT XVI na początku swojego pontyfikatu.

Zwracam się dzisiaj z prośbą do całego duchowieństwa Mazowsza o możliwie częste przypominanie wiernym tych oczywistych prawd, a szczególnie w  czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Świętego Krzysztofa.

Apeluję zatem, aby za kierownicą nie zapominać o ostrożności i wyobraźni, która pozwala nam przewidywać potencjalne zagrożenia! Proszę także o refleksję i pamięć o nieszczęściach, jakie za sprawą nierozważnych kierowców stały się udziałem tak wielu niewinnych osób!

Wierzę, że tylko wspólny wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli może dać pożądany efekt – poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli.

/-/ insp. Cezary POPŁAWSKI