Wilki znów przechodzą przez Las Lekowski

Wilcze tropy zaobserwowali ostatnio leśnicy w leśnictwie Lekowo. Tzw. Las Lekowski – to jeden z większych kompleksów leśnych w pobliżu Ciechanowa – ulubione miejsce miłośników aktywnego wypoczynku na łonie przyrody.

Jak dowiedzieliśmy się w Nadleśnictwie Ciechanów – wilki nie zadomowiły się jeszcze w tutejszych lasach. Te, których tropy widziano, lub które dały się „schwytać” w fotopułapki, tylko wędrowały przez podciechanowskie lasy w drodze do większych kompleksów leśnych. Ubiegłoroczna inwentaryzacja dzikiej zwierzyny wykazała 15 sztuk tych wędrujących drapieżników.

Od czasu do czasu media obiegają informacje o niebezpiecznych zachowaniach wilków, podchodzeniu pod ludzkie siedziby, atakach na psy, itp. Poprosiliśmy leśników o komentarz. –

Psy są dla wilków konkurencją o zasoby pokarmowe w ich środowisku. Więc naturalną rzeczą jest eliminacja takiego rywala ze swojego terytorium. Ta sytuacja jest szczególnie widoczna na wsiach, gdzie psy często biegają luzem po wsi i okolicznych lasach. Takie psy również załatwiają się w lesie, a więc znakują teren. Wilki czytając te znaki, potrafią wytropić psy, dochodząc blisko do ludzkich zabudowań. Ale to nie znaczy, że wilki są niebezpieczne dla człowieka. Człowiek w rozumieniu wilka nigdy nie był i nie będzie konkurentem o zasoby, takim jakim jest pies – komentuje Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo.

Lasy Państwowe radzą

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Więcej porad na: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/co-zrobic-gdy-spotkasz-wilka

Red

Fot. pixbay.com/Zdjęcie ilustracyjne