Wiosna zimą. Padły styczniowe rekordy ciepła

Takich temperatur w pierwszy dzień stycznia nie pamiętali chyba nawet najstarsi górale – to znaczy Mazowszanie – w Ciechanowie wczoraj tuż po południu termometry wskazały 16 stopni Celsjusza na plusie.

Tak wysoką, niespotykaną, jak na przełom grudnia i stycznia temperaturę spowodował napływ ciepłego powietrza z południowego zachodu, znad kontynentu afrykańskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie poinformował, że 1 stycznia w stacji na warszawskim Okęciu pomiar temperatury wskazał plus 18,9 stopni Celsjusza.

A jak temperaturowo wyglądał pierwszy dzień nowego, 2023 r. w powiecie ciechanowskim? Po plus 16 stopni (ok. godz. 13.) wskazały termometry w stacjach meteo w ciechanowskim Ratuszu i Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego. Nieco chłodniej – plus 15. stopni było w Humięcinie – Koskach w gminie Grudusk, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – System Monitoringu Suszy Rolniczej. W niektórych natomiast miejscach, tak jak np. w Gąskach, gmina Ciechanów, domowe termometry wskazywały w Nowy Rok prawie plus 17 stopni.

Dzisiaj (2 stycznia) niestety jest już zdecydowanie chłodniej. Termometry wskazują (po godz. 13.) plus 10,3 stopnia w Humięcinie-Koskach, plus 11 stopni w Ciechanowie (Ratusz) oraz plus 11,4 stopnia (PUZIM).

– W tym tygodniu Polska znajdzie się w cyrkulacji zachodniej. Od zachodu przez obszar kraju przemieszczać się będą kolejne niże, co zapewni nam zmienną i wietrzną pogodę. Stopniowo będzie się ochładzać. Zdecydowane ochłodzenie od piątku na północnym wschodzie kraju, gdzie ponownie wystąpi ujemna temperatura powietrza. Miejscami pojawiać się będą opady deszczu, na wschodzie i południu również deszczu ze śniegiem, w górach – śniegu – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pełna prognoza tutaj: https://www.imgw.pl/wydarzenia/prognoza-synoptyczna-na-1-tydzien-roku-02-08-01-2023

red

Fot. Marek Szyperski