Wirtualny Tydzień Bibliotek za nami

Tydzień Bibliotek to akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tradycyjnie rozpoczyna ją 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z tworzeniem „domów książek”, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi.

Celem Tygodnia Bibliotek jest przede wszystkim promocja książki oraz propagowanie czytelnictwa. Tegoroczna edycja TB obchodzona była po raz siedemnasty, a jej hasło brzmiało: „Zasmakuj w bibliotece”. W tym roku (po raz pierwszy) wszelkie przedsięwzięcia związane z TB odbywały się za pośrednictwem Internetu, zgodnie ze stanowiskiem SBP w związku z pandemią koronawirusa.

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, tak jak biblioteki w całej Polsce, również swoje działania przeniosła do sieci. Czytelnicy obserwowali je oraz brali w nich udział przede wszystkim poprzez media społecznościowe: Facebook i Instagram oraz stronę internetową PBP i kanał biblioteki na Youtube.

Głównymi filarami obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie były: Czytanki – Palce Lizać! – cykl 7 krótkich, publikowanych codziennie o stałej porze materiałów filmowych z przeznaczeniem dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem wierszy dla najmłodszych oraz literatury pięknej dla dorosłych; Literackie Kulinaria Regionalne – cykl 6 przepisów w formie tekstu z grafiką, dla których źródłem był księgozbiór regionalny;
Konkurs Literatura ze Smakiem – 5-etapowy konkurs w którym zadaniem było wskazanie autora i tytułu książki, z której pochodził publikowany o stałej porze cytat i przepis na potrawę. Odpowiedzi wraz z danymi kontaktowymi czytelnicy przysyłali na specjalnie utworzony adres mailowy. Codziennie, w godzinach popołudniowych losowano zwycięzcę etapu. W trwającym pięć dni konkursie wzięło udział 35 osób.

Ponadto bibliotekarze stworzyli Krzyżówkę Spacerową, sprawdzającą wiedzę o ciechanowskich ulicach, a także krótki materiał filmowy z życzeniami dla wszystkich pracowników bibliotek oraz czytelników z okazji Dnia Bibliotekarza. Zwieńczeniem akcji było Wielkie Gotowanie z Książką, czyli filmik na zakończenie TB2020, w którym bibliotekarki inspirując się wierszem dla dzieci stworzyły rysunkową prezentację kulinarną na bazie autorskiego przepisu.

Według danych statystycznych w ciągu Tygodnia Bibliotek fanpage PBP odwiedziło w sumie ponad 14 tysięcy odbiorców.
W związku z tak dużym zainteresowaniem bibliotecznymi działaniami w sieci Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie będzie je kontynuować, proponując czytelnikom w najbliższym czasie kolejne propozycje online.

PBP Ciechanów