Włamywacze nie próżnują. Okradli dwa mieszkania w Ciechanowie

W ostatni piątek (9 grudnia) Komenda Powiatowa Policja w Ciechanowie odnotowała dwa zdarzenia dotyczące kradzieży z włamaniem. Policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Jeżeli zauważycie podejrzane, obce osoby, które kręcą się w rejonie Waszego miejsca zamieszkania – poinformuj Policję!

– W ostatni piątek w Ciechanowie doszło do dwóch kradzieży z włamaniem, w pierwszym przypadku złodzieje dostali się do domu jednorodzinnego, sprawcy weszli do środka przez okno kuchenne. Z domu zginęła biżuteria oraz pieniądze. Podobnie było w drugim przypadku, łupem złodziei również padły pieniądze i biżuteria, natomiast celem włamania było mieszkanie znajdujące się parterze. Tam sprawcy weszli do środka podważając okno balkonowe. Do obydwu zdarzeń doszło w dzień w granicach od godz. 12:00 do 18:30 – relacjonuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie nadkom. Jolanta Bym.

Sprawcy dostają się do domów poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okna, często znajdującego się z tyłu budynku usytuowanego na niskim poziomie. Do przestępstw dochodzi najczęściej  w godzinach dziennych. Najczęściej ginie sprzęt elektroniczny, biżuteria i pieniądze oraz przedmioty, które są wartościowe, a łatwo można je wynieść z mieszkania bez wzbudzania podejrzeń.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania Policja przekazuje kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie.

Pamiętaj!

– zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, zwłaszcza znajdujące się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy), jeżeli posiadasz zaciągnij rolety zewnętrzne. – nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu; – zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących, – wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są), – nie trzymaj dużej gotówki w domu, – nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek); Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję gdy: – zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania, – usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali, – zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu, – zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

Policja apeluje do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 112.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne