Wniosek o pomoc złożysz przez Internet

Ubywa wniosków o wsparcie w formie „papierowej”, przybywa tych elektronicznych – to efekt funkcjonującej już od blisko miesiąca aplikacji, która usprawnia i przyspiesza pomoc udzielaną przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej samorządom, organizacjom pomocowym, domom pomocy społecznej i innym podmiotom.

Kilka dni po rozpoczęciu operacji „Odporna Wiosna”, Dowództwo WOT uruchomiło aplikację webową pn.: „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. Narzędzie od blisko miesiąca łączy instytucje, które wnioskują o wsparcie z brygadami obrony terytorialnej, które takiego wsparcia udzielają. Aplikacja usprawnia i przyspiesza udzielanie pomocy świadczonej przez WOT.

Aplikacja pozwala organizacjom pomocowym, urzędom, organom medycznym i sanitarnym na zgłaszanie aktualnych potrzeb wsparcia i bezpośredni monitoring statusu tych zgłoszeń. Dzięki niej, wszystkie działania organizacyjne mogą się odbywać zgodnie z zasadą maksymalnego ograniczania kontaktów bezpośrednich. Zgłoszenie wymaga jedynie uzupełnienia kilku pól: adresu, zakresu potrzebnego wsparcia i danych osoby do kontaktu. Jest to oczywiście możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu danego podmiotu w bazie danych.

Na chwilę obecną, w aplikacji zarejestrowały się już 773 podmioty. Są to ośrodki i domy pomocy społecznej, oddziały terenowe Caritas oraz inne podmioty, w tym na przykład: urzędy wojewódzkie i samorządowe.

Każdego dnia przybywa wniosków o wsparcie złożonych za pomocą aplikacji. Obecnie, jest ich już niemal 600 i dotyczą głównie potrzeb transportu i dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu ośrodków pomocy społecznej i medycznego, czy też budowy polowych izb przyjęć. Każda z naszych brygad jest w pełnej gotowości do reakcji na nowe zadania.

W aplikacji może się zarejestrować każda organizacja niosąca pomoc innym. Wystarczy zadzwonić do koordynatora do spraw pomocy WOT pod nr tel.: 261-883-689 lub elektronicznie wysyłając wiadomość na adres: pomocwot(at)mon.gov.pl. Zapraszamy do kontaktu, udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i odpowiemy na każde pytanie.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej