Wystawili na sprzedaż towar za 20 zł. Stracili ponad 5 tysięcy zł

Nie pomagają ciągłe apele Policji by zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z platform sprzedażowych. Po raz kolejny okazało się, że oszustwo związane z tymi platformami nie dla wszystkich jest znane.

– Ofiara otrzymuje od rzekomego kupującego link i nie myśląc o zasadach bezpieczeństwa, a tylko o zysku, klika w ten link. Następnie wpisuje dane autoryzujące do karty bądź konta i tym samym przekazuje poufne dane oszustom. Mieszkaniec Ciechanowa powiadomił policjantów, że w taki właśnie sposób stracił ponad 5 tys. zł. Apelujemy o rozwagę i ostrożność! – informuje mł. asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Ciechanowscy policjanci o oszustwie zostali poinformowani w miniony poniedziałek (6 marca). Żona 28-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego wystawiła na jednym z portali ogłoszeniowych spodenki. Na adres e-mail odezwała się osoba chętna, by je kupić i zaproponowała płatność przez stronę internetową. – Wiadomość zawierała link do otrzymania zapłaty. 28-latek zdecydował się w niego kliknąć i wpisał dane wrażliwe swojego konta. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego pieniędzy. Po chwili mężczyzna zorientował się, że stracił ponad 5 tys. zł. Skontaktował się z bankiem, aby zablokować swój rachunek bankowy i kartę bankomatową. Podczas rozmowy z konsultantem dowiedział się, że ktoś próbował zaciągnąć na jego dane kredyt na kwotę 20 tys. zł. Na szczęście oszustowi nie udało się tego zrobić – relacjonuje mł. asp. Magda Zarembska.

Pamiętajmy – sprzedając w internecie również możemy stać się ofiarą oszustów. Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych?

Oto kilka rad Policji:

* Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Portale ogłoszeniowe nigdy nie wysyłają wiadomości z prośbą o kliknięcie w link, w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.

* Weryfikuj powiadomienia SMS lub z aplikacji mobilnej ze swojego banku. Szczególną uwagę zwracaj na operację, którą autoryzujesz.

* Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich podczas korzystania z portali ogłoszeniowych i aukcyjnych.

* Nie przenoś konwersacji z kupującym, czy też sprzedającym, a także procesu płatności poza serwis aukcyjny.

* Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do osób proszących o dodatkowe informacje, jak dane do logowania, adres e-mail, numer telefonu, dane karty płatniczej. Nie przekazuj ć swoich danych innym użytkownikom na platformie.

* Unikaj pośrednich transakcji, szczególnie na stronach, do których adresy są przesyłane w wiadomościach SMS, e-mail czy za pomocą komunikatorów.

* Zwracaj uwagę na poprawność językową wiadomości SMS i e-mail. Fałszywe wiadomości mogą zawierać błędy, a także mogą w nich być zawarte nieoficjalne dane na temat serwisu, z którego się korzysta.

* Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, należy skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie należy poinformować Policję!

red