Z Nowego Jorku na Mazowsze. W poszukiwaniu śladów przodków

Amerykanka Janet Rovenpor odwiedziła Ciechanów i Strzegowo poszukując swych rodzinnych korzeni. Jednym z głównych punktów pobytu w Ciechanowie było zwiedzanie Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

W Strzegowie i Ciechanowie – w Urzędach Stanu Cywilnego Amerykanka szukała informacji o swych przodkach – rodzinie Wontroba – mieszkających na Mazowszu na przełomie XVIII i XIX w. Otrzymane informacje posłużą jej do tworzenia drzewa genealogicznego rodziny.

Jak informuje ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej na swym profilu na FB: w Muzeum Janet Rovepor obejrzała wystawę „Utracony świat. Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku”, na której poznała historię ciechanowskich Żydów i odnalazła nawet nazwiska członków swojej rodziny”. 

Janet Rovenpor/Fot. Manhattan College

– Janet Rovenpor mieszka w Nowym Jorku, jest wykładowcą ekonomii na Manhattan College. W podróży towarzyszyła jej córka oraz znajoma, natomiast ze strony polskiej Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz Krzysztof Malczewski – reprezentant na Polskę Jewish Records of Poland on the Internet. Goście wpisali się do Złotej Księgi Pamiątkowej Muzeum – informuje Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Fot. Muzeum Szlachty Mazowieckiej