Z Opinogóry do Pułtuska. Z Iquitos do Opinogóry

Po 10 latach na probostwie w Opinogórze Górnej ks. kanonik Jarosław Arbat odchodzi do Pułtuska. Dzisiaj (piątek, 12 maja) z rąk biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku. Nowym proboszczem w Opinogórze będzie od 1 lipca ks. Zbigniew Rembała.

Ks. kanonik Jarosław Arbat

Będący od 30 lat w kapłaństwie ks. kanonik Jarosław Arbat w przeszłości był m.in. wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie i proboszczem parafii pw. św. Floriana w Chamsku. Proboszczem parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze został w 2013 r. W roku 2018 został uhonorowany tytułem kanonika, a w tym samym roku został laureatem piątej edycji Nagrody Zygmunta przyznanej przez opinogórskie Muzeum Romantyzmu za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa rodu Krasińskich. W czasie swego probostwa znacznie przyczynił się m.in. do odnowienia zabytkowych grobów na opinogórskim cmentarzu parafialnym, elewacji i wnętrza (w tym ambony) zabytkowej, XIX-wiecznej opinogórskiej świątyni ufundowanej przez generała, hrabiego Wincentego Krasińskiego, ojca poety Zygmunta.

Warto w tym miejscu dodać, że były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący izraelskiego parlamentu, nieżyjący już Szewach Weiss uratował się z zagłady zgotowanej Żydom z Borysławia przez niemieckich okupantów dzięki m.in. pomocy polskiej rodziny Anny i Michała Góralów – znajomych jego rodziców. A Anna i Michał Góral to prababka i pradziadek ks. kanonika Jarosława Arbata. W 2001 r. w ich imieniu Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrał wnuk – Jan.

W Pułtusku ks. kanonik Jarosław Arbat zastąpi odchodzącego na emeryturę ks. infułata Wiesława Koska.

Ks. kanonik Zbigniew Rembała

Nowym proboszczem opinogórskiej parafii zostanie natomiast ks. kanonik Zbigniew Rembała – dotychczasowy misjonarz i rektor w Wyższym Seminarium Duchownym w peruwiańskim Iquitos.

Biskup płocki Szymon Stułkowski m.in. wręczył dzisiaj także nominację na proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Glinojecku ks. dr. Rafałowi Jackowi Pabich – dotychczasowemu administratorowi tej parafii.

Awansował także kapelan ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkie ks. Maciej Szostak. Dotychczasowy wicedyrektor CPP „Metanoia” w Płocku, z dniem 1 czerwca mianowany dyrektorem tego Centrum.

Pełna lista zmian na: Personalia – 12 maja 2023 (diecezjaplocka.pl)

Red

Fot. Marek Szyperski/FB ks. Zbigniew Rembała/FB Diecezja Płocka/KRDP FM