W czwartym kwartale przyszłego roku planowane jest otwarcie Centrum Administracyjnego w Ciechanowie. Budowany „z przeszkodami” obiekt pomieści instytucje samorządu województwa mazowieckiego i powiatu ciechanowskiego.
Obecnie w gmachu wzniesionym obok obecnego Starostwa Powiatowego w Ciechanowie przy ul. 17 Stycznia trwają prace wykończeniowe m.in.: tynkarskie, elektryczne oraz murarskie. – Budowa, która rozpoczęła się w 2021 r., została przerwana po kilku miesiącach na skutek odstąpienia od umowy przez obie strony. Powiat ciechanowski był wówczas liderem przedsięwzięcia, a samorząd województwa mazowieckiego – partnerem współfinansującym. Od marca 2023 r. prowadzenie inwestycji przejął samorząd Mazowsza i to on wyłonił w przetargu nowego wykonawcę, który dokończy budowę. Pod koniec lutego 2024 r. firma Rembud weszła na plac budowy – przypomina Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Dzisiaj budowę odwiedził marszałek województwa Adam Struzik, któremu towarzyszyli m.in. starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz i wicestarosta Roberta Morawski. – Mieszkańcy będą mogli w jednym miejscu załatwić sprawy o charakterze regionalnym i powiatowym. Od czasu przejęcia liderowania przyspieszyliśmy z budową. Pracownicy urzędu marszałkowskiego doprowadzili do wyłonienia nowego generalnego wykonawcy robót, a także nadzoru inwestorskiego i kierownika projektu. Koszt inwestycji razem z wyposażeniem to 81 mln zł. Wkład samorządu Mazowsza to 85 proc. – powiedział marszałek Adam Struzik.
Jak informuje Marta Milewska: – Pod jednym dachem znajdą się instytucje województwa i powiatu ciechanowskiego: Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych Oddział Zamiejscowy w Ciechanowie, Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie Oddział Terenowy w Ciechanowie, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny Oddział w Ciechanowie, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Ciechanowie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Starostwo Powiatowe i Biblioteka Pedagogiczna. Centrum będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem o łącznej powierzchni użytkowej ponad 7 500 m kw.
Oprócz przestrzeni biurowych powstaną tam: biblioteka, sale konferencyjne i mniejsze sale spotkań dla pracowników urzędu, a także gabloty z ekspozycją wystawienniczą, kącik zabaw dla dzieci, czy pomieszczenie dla kobiet karmiących. To będzie nowoczesny obiekt na miarę XXI w. – W budynku zaprojektowano trzy klatki schodowe i szyby windowe. Przed wejściem zostaną umieszczone dwa pylony multimedialne. Powstający budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu zaprojektowano przejścia bezprogowe, dostosowano łazienki, windy i miejsca postojowe – podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Tomasz Rosłonek.
– W części podziemnej przewidziano miejsca postojowe (46 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami), a także pomieszczenie dla rowerów i pomieszczenia techniczne. Dodatkowo na zewnątrz powstanie stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych. Budynek będzie ogrzewany energią z sieci ciepłowniczej i panelami fotowoltaicznymi. W ramach wyposażenia w instalacje wewnętrzne zaprojektowano m.in. dostęp do usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu, system wentylacji mechanicznej (rekuperacja) – wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła z wbudowanym układem sterowania oraz klimatyzację, a także system monitoringu obejmujący wewnętrzną i zewnętrzną okolicę budynku – wylicza Marta Milewska.
red
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego