Zakaz wstępu do lasów uchylony

Niespełna tydzień obowiązywał zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Ciechanów. Wprowadzony 9 czerwca dzisiaj (15 czerwca) został uchylony.

Gdy zakaz wprowadzano wilgotność ściółki leśnej była na poziomie krytycznym. Od kilku dni, przed 9 czerwca, wynosiła ok. 10 proc., a tego dnia zaledwie 8 proc.

Jak dowiedzieliśmy się w Nadleśnictwie Ciechanów: dzisiaj (15 czerwca) o godz. 9. wilgotność ściółki w punkcie pomiarowym wyniosła 40 proc. Pomogły ostatnie deszcze i spadek temperatur. Sytuację zdecydowanie poprawiła dzisiejsza ulewa – według stacji meteorologicznej działającej w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie – spadło 12 mm deszczu.

W trakcie suszy na szczęście nie doszło do zbyt wielu pożarów. W czerwcu w lasach Nadleśnictwa Ciechanów wybuchł tylko jeden pożar – płonęło ok. 10 arów lasu w okolicy Kraszewa (gm. Ojrzeń). Leśnicy odnotowali sporadyczne przypadki łamania zakazu wstępu do lasów, głównie chodziło o parkowanie aut na miejscach parkingowych przy lasach. Mandatów nie było – skończyło się na pouczeniach.

red

Fot. Marek Szyperski