Zalegający na dachach śnieg – ogromne zagrożenie

Dach pokryty śniegiem to ładny widok, ale też obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Dlatego należy kontrolować jego ilość i usuwać z dachu jego nadmiar – apelują ciechanowscy policjanci.

– Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić “dochowując należytej staranności” bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia czynników zewnętrznych związanych m.in. działaniem sił natury, takich jak intensywne opady atmosferyczne, które mogą spowodować zagrożenie dla budynku lub ludzi – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie podkom. Ewa Brzezińska. – Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Administratorzy budynków powinni tego obowiązku dopilnować.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani
ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich.

A my przypomnijmy, że z powodu zalegającego na dachu śniegu doszło w styczniu 2006 r. do tragedii w Katowicach, gdzie runął dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

red

Fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne