Żałoba w Chmielnickim – partnerskim mieście Ciechanowa

Władze Chmielnickiego – partnerskiego miasta Ciechanowa ogłosiły w dniach 20, 21, 22 i 23 lutego żałobę „za zmarłych podczas pokojowych protestów na Ukrainie”. W Ciechanowie mieliśmy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej na rzecz kijowskiego Majdanu, a poza tym cisza – milczą władze miasta, milczą radni.

 Informację o żałobie można znaleźć na oficjalnej stronie tamtejszego Ratusza. Rada Miejska Chmielnickiego zaapelowała jednocześnie o oddawanie krwi dla ratowania ofiar zajść. Radni są „głęboko oburzeni eskalacją przemocy w Kijowie i na Ukrainie”, potępiają użycie milicji przeciwko pokojowym demonstracjom.

A protesty przeciwko władzy prezydenta Wiktora Janukowycza mają miejsce także w Chmielnickim. W serwisie youtube można obejrzeć wstrząsający film z tragicznych wypadków przed tamtejszą siedzibą Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Ze względu na drastyczne sceny film przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=DipJOV01Pr4′]

Tymczasem jak podaje, wydawana w Chmielnickim „Moja Gazeta” za zajścia (zginęła jedna osoba, kilka zostało rannych) przed tamtejszą siedzibą SBU oskarżony został jej szef. Według „Niezależnego Portalu Publicznego” szef SBU w Chmielnickim przyznał się i przeprosił matkę zabitego i poszkodowanych. Przekonywał, że nie było rozkazu strzelania do cywilów, ale strzały padły gdy próbowano zająć gmach. Miały zapobiec przejęciu przez manifestantów broni i amunicji.

 

a