Zamki Mazowsza przed Ratuszem w Ciechanowie

To doskonała wystawa dla planujących wycieczki po Mazowszu. W Ciechanowie na pl. Jana Pawła II (przed Urzędem Miasta) można od wczoraj oglądać wystawę plenerową: „Zamki na Mazowszu – interpretacja i ochrona” przygotowaną we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Warszawie.

-Wystawa składa się z 25 plansz prezentujących m.in. obiekty w Ciechanowie, Czersku, Iłży, Liwie, Broku, Sochaczewie, czy Szreńsku. Większość z nich to zamki średniowieczne. Na planszach przedstawione są opisy każdej z ruin zamkowych, informacje dotyczące ich charakterystyki z uwzględnieniem kontekstu przestrzennego, społecznego, krajobrazowego oraz technicznego. Plansze prezentują nie tylko same obiekty, ale te z ich historię, aktualny stan zachowania oraz wytyczne do ich ochrony – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. –
Wystawa powstała w związku z opracowaniem strategii ochrony ruin i zamków województwa mazowieckiego, wykonywanej na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Jej celem jest promocja niezwykle cennych dla Mazowsza zabytków. Plansze wystawowe były prezentowane m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawę można oglądać do 31 lipca.

Fot. UM Ciechanów