Zaproszenie na przysięgę wojskową w „Mazowieckiej Piątce”

Już niebawem żołnierze usłyszą: do domu, marsz! W nadchodzący weekend na terenie ciechanowskich koszar ponad 30 ochotników wypowie słowa roty – uroczystej przysięgi wojskowej. Będzie to finał „szesnastki” żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotniej uroczystości, wezmą udział rodziny żołnierzy, przedstawiciele instytucji wojskowych i cywilnych, środowisk kombatanckich, duchowieństwo, a także władz samorządowych. Na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgnie ponad 30 ochotników.

Terytorialsi z „mazowieckiej piątki” są już na półmetku zmagań 16-dniowego szkolenia podstawowego. Przed nimi ostatnie chwile spędzone na placu ćwiczeń taktycznych, gdzie szkolą się między innymi z terenoznawstwa, działania na polu walki, szyków marszowych, sygnałów dowodzenia i alarmowania, a także strzelectwa.  

Zwieńczeniem kilkunastodniowego wysiłku i trudów, będzie uroczysta przysięga wojskowa. Już 3 grudnia na terenie kompleksu koszarowego w Ciechanowie o godzinie 11:00 wybrzmią słowa roty przysięgi: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…”.

Będzie to siódma i zarazem ostatnia przysięga 5MBOT w tym roku.  Kolejne szkolenie podstawowe rozpocznie się 17 grudnia, które ochotnicy zrealizują w ramach projektu „Ferie z WOT”. 

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej