Żar tropików. Pijmy dużo wody i soków owocowych. Unikajmy alkoholu

Żar leje się z nieba. Dzisiaj (piątek, 18 czerwca) późnym popołudniem temperatura powietrza w Ciechanowie przekroczyła plus 30 stopni Celsjusza w cieniu. Miasto uruchomiło kurtyny wodne, pogotowie ratunkowe miało zdecydowanie więcej wezwań, a wszystko to za sprawą gorącego, zwrotnikowego powietrza znad Afryki.

Stacja meteorologiczna Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie odnotowała dzisiaj o godz. 14. Do 18. 30 stopni na plusie. Przed 10. trochę się schłodziło – do 29 stopni. Stacja na dachu Urzędu Miasta – o godz. 17. plus 31 stopni. Po godz. 19. natomiast 29 stopni.

Zdecydowanie chłodniej było poza miastem. Powiatowa stacja w Humięcinie-Koskach (gm.  Grudusk) działająca w systemie Monitoringu Suszy Rolniczej Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazywała po południu 24 stopnie.

Karetki z Zakładu Pomocy Doraźnej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie miały dzisiaj ok. 15 proc. wyjazdów więcej niż zwykle.- Niestety dużo jest wezwań do osób nietrzeźwych – mówi kierownik Zakładu Krzysztof Malinowski.

Władze Ciechanowa uruchomiły dziś na mieście kurtyny wodne. Stanęły na pl. Jana Pawła II, ul. Warszawskiej i ul. Armii Krajowej. Podkom. Ewa Brzezińska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zaapelowała o nie pozostawianie dzieci i zwierząt w zaparkowanych autach: https://www.ciechtivi.pl/dziecko-auto-i-upal-policja-ostrzega-i-apeluje/

– Osoby dorosłe codziennie powinny wypijać co najmniej 1,5 l napojów, a osoby starsze nawet ok. 2 litrów (zapotrzebowanie na wodę dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra dziennie, kobiety – 2 litry). W upalne dni powinniśmy wypijać więcej płynów (nawet do 3l), gdyż wraz z potem człowiek traci wodę, elektrolity i sole mineralne. Pijmy dużo niegazowanej wody. Pomocne będą też soki owocowe, które zawierają dużo elektrolitów. Warte polecenia są także soki warzywne, szczególnie pomidorowy, który zawiera potas. Zrezygnujmy z alkoholu, który może okazać się zgubny dla organizmu podczas upału. Unikajmy napojów gazowanych, energetyków oraz zawierających kofeinę. Są one wysokokaloryczne, dostarczają organizmowi pustych kalorii – czytamy na portalu https://edukacjazywieniowa.pl/rady-na-upaly/

Upały mają z nami pozostać do wtorku 22 czerwca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla (m.in.) powiatu ciechanowskiego ostrzeżenie 2 stopnia (bardzo wysokie). Od dzisiaj do wtorku temperatura maksymalna w dzień ma wynosić od 29 do 32 stopni, a w nocy: od 16 do 19.

Red

Fot. UM Ciechanów