Zaufała przestępcy, straciła pieniądze z konta

Nie pomagają ostrzeżenia policjantów i bankowców. Wciąż nie brakuje osób okradzionych przez przestępców działających w sieci. Mieszkanka powiatu pułtuskiego straciła właśnie ponad 50 tys. zł ze swojego konta bankowego.

Nieustalony sprawca, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za pomocą wprowadzenia w błąd co do możliwości wypłaty zarobionych środków finansowych z konta, doprowadził do zainstalowania przez pokrzywdzoną, na swoim smartfonie aplikacji, za pomocą której wyłudził dane osobowe z bankowości internetowej rachunku bankowego i podszywając się pod 36-letnią mieszkankę powiatu pułtuskiego, dokonał wyłudzenia kredytu gotówkowego w kwocie 53.760 zł na podstawie umowy zawartej z bankiem oraz wykonał szereg nieuprawnionych transakcji powodując starty o łącznej kwocie 53 760 zł na szkodę ww. pokrzywdzonej – informuje Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych. – Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby, przerwać połączenie i osobiście skontaktować się z pracownikiem banku. Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania, bądź zabezpieczenia oszczędności. Aplikacje takie jak na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych. Pamiętaj! Pracownicy banku nigdy nie proszą o zainstalowanie dodatkowych aplikacji na Twoim urządzeniu – radzi Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie.

Red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne