Zderzenie pociągu z autem osobowym i napad na bank

Zderzenie pociągu z samochodem osobowym – wielu rannych, napad na bank i zakładnicy w podmiejskim podciągu: jęk syren, huk wystrzałów – działo się dzisiaj przed południem na stacji kolejowej w Ciechanowie.

Na szczęście były to tylko, zorganizowane przy ul. Towarowej, ćwiczenia „Kolej – Ciechanów 2019”.

– W miejscowości Ciechanów w rejonie stacji kolejowej, doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego relacji Olsztyn – Warszawa z samochodem osobowym, w wyniku niezachowania wystarczającej ostrożności przez kierującego pojazdem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W wyniku zdarzenia pociąg uderzył w przejeżdżający przez torowisko pojazd (nastąpiło gwałtowne zatrzymanie składu). Wiele osób zostało rannych. Do czasu przybycia służb wstępną ewakuację prowadzi kierownik pociągu. Następnie na miejsce przybywają wezwane służby i prowadzą dalsze działania – opisywała pierwszą część ćwiczeń Katarzyna Łukasik z biura prasowego Kolei Mazowieckich.

W drugiej części zaplanowano działania podejmowane przez pododdział kontrterrorystyczny Policji. Tematem ćwiczeń było zatrzymanie uzbrojonych sprawców napadu na bank.

-Dziś około godz. 9:00 doszło do napadu na placówkę bankową, która znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Ciechanów Fabryczna, funkcjonariusze, którzy prowadzili działania pościgowe za sprawcami tego napadu poinformowali dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, że dwóch mężczyzn których ścigają wsiedli do pociągu relacji Warszawa-Olsztyn stojącego na stacji Ciechanów Fabryczna, bardzo ważną informacją którą przekazali było to, że mężczyźni są uzbrojeni – opisuje obszernie scenariusz ćwiczeń oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji kom. Jolanta Bym. – Policjanci ustalili, i przekazali dyżurnemu, że kolejna stacja na której zatrzyma się pociąg jest to stacja kolejowa Ciechanów Miasto, będzie to dwu minutowy postój techniczny. Natomiast przewidywany czas przybycia pociągu to godz. 10:05. W pociągu znajdowali się pasażerowie, którzy nie byli świadomi zagrożenia.

Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia osób znajdujących się w pociągu na miejsce postoju pociągu zostali skierowani funkcjonariusze z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Radomiu, Olsztynie i w Bydgoszczy.

W tej sytuacji najważniejsze było odizolowanie miejsca zdarzenia, ochrona życia i zdrowia osób przebywających w rejonie działania sprawców i zatrzymanie sprawców.

Dlatego Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie współpracując z Wojskami Obrony Terytorialnej, Strażą Miejską, Strażą Pożarną, SOK dążyli do zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, m.in. wyizolowali miejsce wydarzenia co wiązało się z ewakuacją osób postronnych, pasażerów czy pracowników dworca, zapewnili objazdy dla ruchu kołowego, bezkolizyjny przejazd dla sił ratowniczych i porządkowych. W tym samym czasie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zespoły ratownictwa medycznego.

Uzbrojeni uciekinierzy zostali namierzeni w ostatnim wagonie pociągu, wtedy wkroczyli policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu, w Olsztynie i w Bydgoszczy. Dochodzi do dynamicznego i siłowego wejścia do pociągu i natychmiastowego obezwładnienia uzbrojonych sprawców napadu. Po dokładnym rozpoznaniu następuje ewakuacja osób postronnych oraz wyprowadzane są osoby podejrzane o napad na bank.

Osoby, które zostały ewakuowane z pociągu kierowane są do punktów segregacji gdzie ponownie sprawdzane są pod kątem osób niebezpiecznych, posiadania niebezpiecznych przedmiotów zagrażających zdrowiu i życiu innym osobom – relacjonowała kom. Jolanta Bym.

– Dzisiejsza „katastrofa” jest symulacją, ale to właśnie podczas takich ćwiczeń mamy okazję sprawdzić współdziałanie służb ratowniczych i podmiotów kolejowych. Od tego, na ile skutecznie działa łączność pomiędzy nami, zależy przebieg całej akcji ratunkowej. Myślę, że dzisiejsze ćwiczenia pokazały, że jesteśmy przygotowani do skutecznej reakcji na tego typu zdarzenia i potrafimy skutecznie współdziałać – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich, obecny podczas ćwiczeń.

-Mieliśmy okazję zobaczyć jak działają służby, które są przede wszystkim  zaangażowane w prowadzenie działań kontrterrorystycznych ale również wspierają innych policjantów w warunkach szczególnego zagrożenia lub takich, jak został to określone w przepisach, które wymagają użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania. Tym samym są na pierwszej linii walki z najgroźniejszymi przestępcami, a także potencjalnymi terrorystami – komentuje kom. Jolanta Bym, oficer prasowy KPP Ciechanów. – Trening sztabowy daje doskonałą sposobność do doskonalenia indywidualnych i zespołowych umiejętności ćwiczących. Taka forma pozwala na sprawdzenie praktycznych umiejętności indywidualnych w zakresie wykonywania obowiązków na swoich stanowiskach funkcyjnych i oceny sytuacji taktycznej. Ważnym elementem, podczas tego typu treningów jest stworzenie odpowiednich warunków, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

W ćwiczeniach wzięli udział: pracownicy Kolei Mazowieckich, Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie, Samodzielny Pododdział Kontrterorystyczny Policji w Radomiu, w Olsztynie i w Bydgoszczy, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, grupa pozoracji – PUL w Ciechanowie, grupa pozoracji i przygotowania – Państwowa Uczelnia Zawodowa w Ciechanowie, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Straż Miejska w Ciechanowie, Cargotor – Grupa PKP Cargo, PKP Cargo, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – Zakład Pomocy Doraźnej – Państwowe Ratownictwo Medyczne Ciechanów.

Fot. FB/Policja Ciechanów/Materiał filmowy z wykorzystaniem fotografii Policji Ciechanów