Ze szkolnej ławki prosto na poligon, marsz!

Wczoraj uczeń, dziś już żołnierz. Blisko 200 ochotników pojawiło się o świcie 24 czerwca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój. Uczniowie, studenci, nauczyciele… pasjonaci wojska – to oni zdecydowali się na szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Motywacji do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady OT jest tak wiele, jak samych ochotników – a w sobotę (24 czerwca) było ich wielu – blisko 200 osób stawiło się o poranku w ciechanowskich koszarach. Nowi ochotnicy powtarzają, że zachętą do wstąpienia w szeregi WOT jest przede wszystkim korzystna formuła szkoleń.

– Wybrałem WOT, ponieważ nie muszę rezygnować z mojego życia codziennego – cywilnego, a nadal mogę szkolić się i rozwijać w kierunku wojskowym – powiedział jeden z ochotników 5MBOT. Są też osoby, które rozważały włożenie munduru żołnierza Wojska Polskiego od dawna. – Zawsze myślałam o służbie wojskowej, ciekawiło mnie jak wygląda wojsko od „kuchni”. W przyszłości myślę o służbie zawodowej, dlatego mam nadzieję, że dzięki szkoleniu w WOT przekonam się czy jest to dla mnie, czy odnajdę się w tej rzeczywistości – dodała uczestniczka „16-stki”.

Terminy letnich szkoleń w ramach projektu „Wakacje z WOT” dostosowane są przede wszystkim do uczniów, studentów, nauczycieli, którym w ciągu roku trudno było wygospodarować wolny czas na 16-dniowe wojskowe przeszkolenie. Z letnich terminów w 5MBOT korzystają również rodzice:

– Dlaczego termin wakacyjny? Ponieważ dzieci mają teraz wolne i łatwiej jest znaleźć czas na realizację własnych planów, marzeń – powiedziała jedna z mam w mundurze.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, dla których wojskowe abecadło i realia służby są wielką niewiadomą – to właśnie podczas tzw. 16-stki zdobędą przeszkolenie z najważniejszych – podstawowych zagadnień, m.in.: bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii, pomocy medycznej na polu walki.

Równolegle do szkolenia podstawowego, prowadzone jest 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. To propozycja i okazja dla tych, którzy w przeszłości służyli w Wojsku Polskim i po latach przerwy chcą ponownie wstąpić do szyku.

Finałem poligonowych zmagań będzie tzw. pętla taktyczna – pierwszy sprawdzian żołnierskich umiejętności. Po pozytywnym zaliczeniu „pętli” Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskową na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie połączoną ze Świętem Brygady, które odbędzie się na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich (9 lipca br.).

Najmłodsi służbą żołnierze 5MBOT zasilą bataliony Brygady, które rozlokowane są w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.

DODATKOWE TERMINY SZKOLEŃW RAMACH PROJEKTU „WAKACJE Z WOT”

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT” każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Dla wszystkich chętnych – przyszłych Terytorialsów, 5 Mazowiecka Brygada OT przygotowała jeszcze 2 terminy letnich szkoleń: 12 – 27 lipca br. 08 – 23 września br.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5.MBOT
Fot. 5.MBOT