Zielona energia dla rolników – rozpoczął się nabór wniosków

Od 31 stycznia rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji swych gospodarstw w ramach tzw. zielonej energii. Wczoraj w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie na północnym Mazowszu zachęcał ich do tego wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk. – Program jest bardzo atrakcyjny, bo nie ma takiego innego programu jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji.

– Wniosek jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił.

Maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, to 150 tys. zł. 

Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc. jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw. Wnioski o dofinansowanie można składać do 1 marca osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem poczty lub formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Oprócz wicepremiera Henryka Kowalczyka zasady programu i wypełnienia wniosku wyjaśniali także obecni na spotkaniu Joanna Gierulska, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz naczelnik Sławomir Wawrzyński z ARiMR.

Rolnicy obecni na spotkaniu w Golądkowie pytali m.in. o ostateczny termin realizacja inwestycji. Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że jest to 30 czerwca 2025 r. Dodał, że jest to termin ostateczny i nie ma możliwości jego wydłużenia. Padło także pytanie o koszty utylizacji zużytej instalacji. Otóż obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale szef resortu rolnictwa nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Jeden z rolników pytał o gwarancję uczciwości potencjalnych wykonawców. Wicepremier poinformował, że jego biuro poselskie przygotuje listę projektantów energetycznych zweryfikowanych w zakładzie energetycznym. – W przypadku wątpliwości można dzwonić, pytać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 1 marca osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem poczty lub formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

red/MRiRW

Fot. Marek Szyperski