Zmarł Ciechanowianin Roku 1997

Nie żyje Jerzy Hieronim Olszewski „Ciechanowianin Roku 1997” – miał 99 lat. Pogrzeb odbędzie w piątek 16 lutego, msza św. o godz. 12. w „Klasztorku”, pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej.

Jerzy Hieronim Olszewski pochodził z bardzo patriotycznej rodziny. Ojciec Higin – ułan-ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. został śmiertelnie ranny w bitwie pod Strzegowem.

Pan Jerzy, jako uczeń brał udział w odsłonięciu przed wojną pomnika ku czci ciechanowskich bohaterów Polskiej Organizacji Wojskowej. Był członkiem ciechanowskiej delegacji na pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tak to wydarzenie wspominał w 2015 r.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=DAP2C57SFig[/embedyt]

Zmarły był absolwentem I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął studia farmaceutyczne w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej zajmował się m.in. tajnym nauczaniem. Po wojnie kontynuował studia. Później m.in. pracował w ciechanowskich aptekach, uczył pielęgniarstwa, trenował drużyny koszykówki, był sędzią lekkoatletycznym. Aktywnie działał w Towarzystwie Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, które uhonorowało go Nagrodą im. dra Franciszka Rajkowskiego, w „Solidarności” i w Związku Piłsudczyków. Był autorem książki „Tak to zapamiętałem”.