Żołnierz 5 MBOT na podium Mistrzostw Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych

W Białowieży blisko 400 żołnierzy rywalizowało w Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych. Reprezentant 5 Mazowieckiej Brygady OT wywalczył III miejsce na dystansie 8 kilometrów.

W miniony weekend w Białowieży odbyły się Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych. W ośmiu konkurencjach indywidualnych i trzech sztafetach rywalizowali reprezentanci z 18 Brygad OT – w sumie blisko 400 żołnierzy, w tym niemal 90 kobiet.

Team biegaczy Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej tworzyli Terytorialsi z Ciechanowa, Komorowa, Siedlec, Zegrza Południowego oraz dwóch kompanii: dowodzenia i logistycznej.

Wśród malowniczej scenerii Puszczy Białowieskiej na uczestników czekały wytyczone trasy o różnym dystansie: kobiety miały do pokonania 3000m, natomiast mężczyźni do wyboru mieli bieg na 3000m, 5000m i 8000m. W tym ostatnim zatriumfował żołnierz 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa – szer. Damian Świerdzewski. Dystans 8 km pokonał w czasie 28 min 40 sek. zajmując III miejsce w klasyfikacji mężczyzn do 35 lat.

– Mój start na Mistrzostwach WOT uważam za bardzo dobry. Cel jaki sobie postawiłem, to walka o miejsca medalowe, które dają przepustkę do mistrzostw Wojska Polskiego. Zdobywając brązowy medal wywalczyłem miejsce do startu w Węgorzewie. Sama organizacja zawodów, przygotowanie tras oceniam na dobrym poziomie. Miło było spotkać i rywalizować z kolegami z innych brygad. – powiedział szer. Damian Świerdzewski z 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa

Wśród startujących byli zarówno debiutanci, jak i doświadczeni zawodnicy z wieloma sukcesami, m.in. m.in uczestnik maratonu w Sewilli, gdzie osiągnął jeden z najlepszych polskich wyników maratońskich; zwyciężczyni podwójnego Iron Mana, czy uczestniczka Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie. Niezależnie od poziomu zaawansowania i doświadczenia wszyscy żołnierze wykazali się dużą determinacją i rywalizacją w duchu fair play.

Gospodarzem mistrzostw była 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

kpr. Elżbieta OBRĘBSKA, Rzecznik Prasowy 5 MBOT

Fot. DWOT