Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczają wodę

Od 1 do 10 października żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą dostarczać wodę zdatną do spożycia do miejscowości gminy Baboszewo oraz gminy Płońsk.

29 września Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Płońsku poinformował o skażeniu wody w publicznym wodociągu w gminie Baboszewo w powiecie płońskim. Blisko 6 tysięcy mieszkańców pozbawionych jest dostępu do wody zdatnej do spożycia oraz wykorzystania w celach gospodarczych. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, wsparciem dla organów administracji publicznej będzie Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Baboszewo. Od dnia dzisiejszego do 10 października, żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, będą dostarczać wodę do 39 miejscowości w gminie Baboszewo oraz w gminie Płońsk, w których wykryto skażenie.

-Sytuacja jest ciężka, zaskoczyła wszystkich mieszkańców. Otrzymałam wiele telefonów z pytaniem, co w tej sytuacji można zrobić, bo wody brakuje nawet w sklepach. Cieszę się, że z pomocą przyszli terytorialsi. Jest to duża pomoc i ułatwienie, szczególnie dla osób starszych, które nie posiadają żadnego środka transportu.” – powiedziała Sołtys wsi Kiełki.

Na miejsce skierowano dwie cysterny o pojemności 10 tyś. litrów, a także trzy samochody ciężarowo – terenowe marki Jelcz, które przetransportują zapasy wody butelkowanej. Sprzęt, który został użyty w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Baboszewo, wykorzystywany jest na co dzień do zabezpieczenia działań pododdziałów 5. MBOT. Żołnierze sprawdzili w praktycznym wymiarze sprzęt oraz swoje umiejętności z pożytkiem dla mieszkańców.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT