ZUS: informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE

Zakończyła się coroczna akcja generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS. Zakład wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r. Informacje te zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– Tak rekordowego wyniku, jeśli chodzi o termin udostępnienia IOSKU, Zakład nie miał w swojej historii. W ubiegłym roku akcja zakończona została w połowie lipca – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 miliardów złotych.

W związku z waloryzacją osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego, ZUS przyjął wskaźnik: 114,40 proc. – dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. – dla środków zewidencjonowanych na subkoncie.