„Od niedawna świat nasz cały, obiegł wirus całkiem mały…” – tak rozpoczyna się jedna z kilku historyjek obrazkowych przygotowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej z myślą o najmłodszych.
Wojska Obrony Terytorialnej aktywnie biorą udział w walce z pandemią koronawirusa. Żołnierze dostarczają m.in. żywność, środki ochrony indywidualnej, ale także pobierają wymazy np. od pensjonariuszy i personelu Domów Pomocy Społecznej, odwiedzają w domach również osoby przebywające na kwarantannie. Często zdarza się, że w domu obecne są małe dzieci, które przeraża widok ratownika medycznego ubranego w specjalny kombinezon. Mundurowi, chcąc to zmienić rozpoczęli kampanię edukacyjno – informacyjną skierowaną do najmłodszych.
Przygotowano materiały edukacyjne, które w prosty i przystępny sposób przygotowują rodzinę do procesu pobraniu próbek, wyjaśniają kim jest postać ubrana w dziwny kombinezon ze specjalną maską na twarzy. Zawierają prostą instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia, czego rodzina ma się spodziewać podczas wizyty ratownika medycznego z mobilnego zespołu wymazowego.
Terytorialsi przygotowali także film edukacyjny, który przedstawia odwiedzającego żołnierza jako superbohatera walczącego z wirusami – To jest strój tego superbohatera. Strój, którego boją się wirusy – kombinezon, maska, okulary, specjalna przyłbica i rękawiczki – tłumaczy bohaterka filmu, Zuza.
Oprócz materiałów wideo, z inicjatywy żołnierzy powstały także kolorowanki oraz opowiadanie pt. „Moje serce ochroni Tatę i Mamę” – Od niedawna Świat nasz cały, obiegł wirus całkiem mały – tak zaczyna się opowiadanie, które za pomocą dziecięcego języka wyjaśnia, czym jest koronawirus, jak z nim walczyć oraz zachęca do dbania o higienę.
W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej działa 7 mobilnych zespołów wymazowych, które codziennie pobierają średnio około 100 wymazów. Do tej pory wykonano ponad 3,5 tysiąca badań w DPS-ach oraz w domach osób przebywających na kwarantannie.
Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej