Czy prezydent Ciechanowa chce mieć monopol na świętowanie?

Czy zapowiadane przez poseł Annę Cicholską (PiS), Związek Piłsudczyków RP, 5. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, pod patronatem wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła obchody Święta Niepodległości w Ciechanowie nie dojdą do skutku?  Czy nie będzie w tym miejscu akcji 5. MBOT „Niepodległa do hymnu”? – Mamy nadzieję, że to nie celowe działanie władz Ciechanowa w celu zablokowania tych uroczystości – mówią organizatorzy.

Wejścia na skwer na placu Kościuszki, gdzie miały się odbyć, zostały zablokowane taśmą. Stanęły też znaki informujące o robotach drogowych.  Skwer jest ostatnio rewitalizowany, ale główne prace już zostały wykonane.

A w Ciechanowie w tym roku program obchodów Święta Niepodległości zapowiada się bardzo bogato, bowiem poza dotychczasowymi uroczystościami organizowanymi przez ratusz doszła też uroczystość nad, którą patronat objął wojewoda mazowiecki.

– 11 listopada o godz. 10.00 w kościele farnym odbędzie się Msza Św. za Ojczyznę. Następnie o godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na placu Piłsudskiego. Przy pomniku marszałka wartę pełnić będą harcerze oraz uczniowie szkół mundurowych. Oprawę muzyczną zapewni Miejska Orkiestra Dęta OSP Ciechanów – zapowiada ciechanowski ratusz.

– Poseł Anna Cicholska i Związek Piłsudczyków RP Oddz. Ciechanów zapraszają na uroczystości patriotyczno-religijne 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości odbędą się 11 listopada 2021. na Pl. Tadeusza Kościuszki przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Ciechanowie . Początek uroczystości 11.30. Oprawę zgodnie z ceremoniałem wojskowym zapewni 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps.’’ Rój’’. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Wojewoda Mazowiecki – informację tej treści otrzymaliśmy z biura poselskiego pani poseł.

Terytorialsi z kolei zaprosili ciechanowian do wspólnego odśpiewania, właśnie na pl. Kościuszki „Mazurka Dąbrowskiego”.  – Z okazji 11 listopada żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w akcji “Niepodległa do hymnu”. O godzinie 12.00 na placu Kościuszki w Ciechanowie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT wraz z uczniami ciechanowskich szkół odśpiewają hymn by uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości – poinformowała nas rzeczniczka 5. MBOT Aneta Szczepaniak.

Tymczasem dzisiaj wejście na skwer zostało zamknięte. Przed obeliskiem poświęconym ciechanowskim bohaterom Polskiej Organizacji Wojskowej usypano stertę kory. – Czy to nie jest przypadkiem próba uniemożliwienia zorganizowania tam uroczystości patriotyczno-religijnej z okazji Święta Niepodległości? – pytają organizatorzy. – Zablokowaniem uroczystości z udziałem wojska i pod patronatem wojewody? A co z planowanym na godz. 12. odśpiewaniem Hymnu?

Poprosiliśmy ciechanowski Urząd Miasta o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

red