Każdy emeryt i rencista może mieć elektroniczną legitymację

Emeryci i renciści od stycznia br. mogą korzystać z mLegitymacji ZUS. Tę wygodną formę zamiast lub obok plastikowej karty wybrało już 431,5 tys. świadczeniobiorców. Elektroniczny dokument można pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy, na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel, potwierdzić tożsamość dodając dowód osobisty i pobrać dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tego momentu na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Tylko w czerwcu br. mLegitmację pobrało 18 tys. osób, a w sumie korzysta z niej 431,5 tys. świadczeniobiorców ZUS.

Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja.

– W okresie wakacyjnym przemieszczamy się i podróżujemy znacznie częściej niż w innych miesiącach. Mając MLegitymację w telefonie, emeryt lub rencista, nawet gdy nie zabierze ze sobą plastikowej karty, potwierdzi swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg, np. dodatkowych rabatów, czy zniżki na bilety i ulg na leki dla seniorów – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Jeśli natomiast senior posiada tylko plastikową kartę, a chce korzystać z elektronicznej legitymacji, nie musi składać żadnego wniosku, wystarczy że pobierze ją z aplikacji mObywatel. Z obu dostępnych wersji dokumentu świadczeniobiorcy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.