Oficerskie patenty także dla mazowieckich terytorialsów

9 grudnia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się uroczystość wręczenie patentów oficerskich dla 59 żołnierzy obrony terytorialnej i 2 żołnierzy rezerwy – absolwentów kursu oficerskiego AGRYKOLA. Wśród nowych oficerów znalazło się również 9 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze rezerwy oraz żołnierze obrony terytorialnej łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i osobistym. – To niełatwe, dlatego podziwiam Wasz upór i determinację. Gratuluję Wam pokonania niełatwej drogi, która doprowadziła Was do celu – uzyskania stopnia oficerskiego – powiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dowódca WOT podkreślił również, że niezależnie od wybranej dalszej drogi bycie oficerem już na zawsze będzie dla absolwentów synonimem odpowiedzialności za kraj oraz polecił aby drzemiące w nich talenty i ambicje był motorem napędowym w dalszym działaniu – Wciąż zastanawiacie się jaką rolę w Siłach Zbrojnych możecie odegrać? Byłem przy selekcji kandydatów do kursu Agrykola w WOT, wiem jak wiele talentów w sobie nosicie. Znam Was i Wasze kompetencje. Pośród Was, spotkałem wielu urodzonych przywódców. To co chcę Wam powiedzieć teraz to fakt, że dzisiaj możecie wybrać wiele dróg – radykalnie zmienić swoje życie i zostać oficerami zawodowymi, lub też wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej by pełnić terytorialną służbę wojskową czy też pozostać oficerami rezerwy. Niezależnie od Waszego wyboru niech nic Was nie zatrzyma. Niech napędzają Was wasze talenty, rozwijane kompetencje i ambicje… Inwestujcie w swoje talenty ale nie zapominajcie o olbrzymiej odpowiedzialności jaka na Was od dzisiaj ciąży– zakończył generał Kukuła.

Patenty oficerskie są symbolem zaszczytu i godności bycia oficerem Wojska Polskiego. Kiedyś dokument ten przechowywany był w rodzinach przez pokolenia, jako jedna z największych pamiątek po bliskich.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON opracowali program AGRYKOLA. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.  Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy. Podchorążowie na zajęciach spędzają około 600 godzin.

Dotychczas szkolenie „Agrykola” ukończyło 207 żołnierzy WOT. Obecnie trwa już V edycja kursu oficerskiego, w którym uczestniczy 15 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT