Pięciolatek zagubił się na cmentarzu. Odnaleźli go policjanci

Wystarczyła chwila nieuwagi, aby w tłumie odwiedzających cmentarz w Ciechanowie  stracił orientację i zagubił się 5-letni chłopiec. Dzięki reakcji świadka i szybkim działaniom policjantów z ciechanowskiego Wydziału Ruchu Drogowego chłopiec już po kilku minutach wrócił pod opiekę swojego taty.

– 1 listopada to dzień, kiedy odwiedzamy groby bliskich. W tłumie, jaki panuje w rejonie cmentarzy, łatwo się zgubić. Do takiej sytuacji doszło na cmentarzu w Ciechanowie. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nadzorujący ruch w rejonie cmentarza zostali powiadomieni przez mieszkańca powiatu ciechanowskiego o zapłakanym chłopcu przebywającym bez opieki dorosłych. 5-latek powiedział, że się zgubił. Chłopiec był przestraszony, nie był w stanie powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka. Funkcjonariusze zaopiekowali się dzieckiem i natychmiast przekazali informację o zagubionym 5-latku do pozostałych patroli pełniących tego dnia służbę na terenie powiatu ciechanowskiego. Policjanci podjęli błyskawiczne działania i zaczęli szukać opiekunów dziecka – relacjonuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie. – Po kilku minutach do innego patrolu ciechanowskiej drogówki, z prośbą o pomoc w odnalezieniu zagubionego syna, zgłosił się mieszkaniec powiatu wołomińskiego. Dzięki reakcji świadka i szybkim działaniom policjantów chłopiec już po chwili wrócił pod opiekę swojego taty.

Policjanci przypominają jak zapobiec zagubieniu dziecka: nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę bez opieki. Maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że trudno będzie go szybko odnaleźć. gdy wybierasz się w wyjątkowo zatłoczone miejsce, postaw na wyrazisty ubiór: odblaskową koszulkęa czy kolorową czapkę, którą widać z daleka. Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu, czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).

Naucz swoje dziecko jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imiona i nazwiska rodziców. Pamiętaj jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbaj o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. Gdy dziecko się zagubi nie trać czasu na szukanie go na własną rękę. Natychmiast poinformuj policję.

– Najważniejsza zasada, to nie szukać „po cichu”. Warto zastosować technikę, która zaangażuje w poszukiwania więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: “szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki”. Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów – tłumaczy asp. Magda Zarembska.

red

Fot. KPP w Ciechanowie

Przypominamy również, aby nigdy nie straszyć dzieci służbami mundurowymi. Najmłodsi muszą wiedzieć, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa policjant jest ich przyjacielem, którzy zawsze niesie pomoc.

asp. Magda Zarembska