Sprzedał w internecie i stracił zamiast zarobić

32-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego sprzedawał felgi z oponami w jednym z popularnych internetowych serwisów ogłoszeniowych.

– Aby otrzymać pieniądze „wszedł” w link przesłany w wiadomości e-mail od „kupca”, wpisał dane do logowania w banku i stracił ponad 2500 złotych. Przestrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Do ciechanowskiej  komendy w ostatni wtorek (1 sierpnia) zgłosił się 32-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który wystawił na sprzedaż felgi z oponami.

– Bardzo szybko poprzez komunikator skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Pod pretekstem wykonania przelewu za zakupy, w wiadomości e-mail przesłała link i przekonała mężczyznę, żeby otrzymać przelew musi „wejść” w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę swojego banku. 32-latek kliknął w przesłany link, wybrał z listy swój bank i niczego nie podejrzewając – na fałszywej stronie banku – wpisał dane potrzebne do logowania. Tymczasem oszust, uzyskał w ten sposób dostęp do bankowości elektronicznej pokrzywdzonego i wygenerował kody systemu płatności mobilnych, dzięki którym wypłacił w bankomacie we Wrocławiu pieniądze w łącznej kwocie ponad 2500 zł – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas internetowych transakcji. Pamiętajmy, aby:

  • nigdy nie wchodzić w przesłane linki;
  • nie instalować nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługiwana jest bankowość internetowa;
  • nie udostępniać danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową;
  • nigdy nie podawać haseł, pinów, ani kodów dostępu;
  • czytać uważnie sms-y autoryzacyjne z aplikacji mobilnej ze swojego banku.

– Jeżeli staniesz się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie poinformuj Policję – radzi asp. Magda Zarembska.

Red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne