Święta spędzają chroniąc granic Rzeczypospolitej Polskiej

Blisko 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej kolejne święta Bożego Narodzenia spędza z dala od domu – chroniąc polskiej granicy. W miejscach w których stacjonują obecnie Terytorialsi odbyły się wigilijne spotkania – ze świątecznymi życzeniami do żołnierzy przybył czasowo pełniący obowiązki dowódcy WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk oraz dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT płk dr Paweł Lech.

Każdej doby, w systemie zmianowym, żołnierze Formacji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami wojsk operacyjnych prowadzą patrole piesze i kołowe. Stale, w terenie przygranicznym przebywa około 1000 żołnierzy WOT – w tym żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy są w pełnej gotowości do natychmiastowego działania.

W dn. 22-23 grudnia br. cz.p.o. Dowódcy WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wraz ze Starszym Podoficerem Dowództwa złożyli wizytę Terytorialsom pełniącym służbę na polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej granicy. Do swoich żołnierzy przybył także dowódca 5 MBOT – płk dr Paweł Lech oraz dowódca 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego – ppłk Sebastian Słupczyński.

Spotkanie było okazją do świątecznych życzeń, podziękowań i symbolicznego przełamania się opłatkiem z żołnierzami.

– Dziś spotykamy się tu, po to by symbolicznie przełamać się opłatkiem. Dziękuję Wam za ciężką służbę, którą pełnicie godnie i dobrze. Z dumą reprezentujecie Wojska Obrony Terytorialnej. Proszę przekażcie najlepsze życzenia swoim bliskim, swoim rodzinom. Podziękujcie im za wsparcie, bo w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, jest to bardzo ważne. W Nowym Roku życzę Wam zdrowia i spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że kolejne Święta Bożego Narodzenia 2024 spędzicie wśród bliskich i znajomych. – powiedział gen.bryg. Krzysztof Stańczyk cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej

***

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – 3 września 2021 roku Terytorialsi weszli do działań na terenie wówczas objętym stanem wyjątkowym. Od tego czasu, nieprzerwanie, zaangażowani są w ochronę polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2023 r. żołnierze WOT obecni są również na polsko-słowackiej granicy państwowej. 

Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT