Terytorialsi północnego Mazowsza są już po przysiędze!

W ciechanowskich koszarach odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalionu Dowodzenia WOT. Była to ostatnia w tym roku przysięga wojskowa Terytorialsów z północnego Mazowsza.

Uroczystość odbyła się na terenie ciechanowskich koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 95 ochotników – 87 z nich zasiliło szeregi 5 MBOT. Wraz z przysięgającymi, Terytorialną Służbę Wojskową rozpoczęło również 52 żołnierzy rezerwy, którzy ukończyli 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Służba w WOT cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pań – tym razem stanowiły ponad 30% wszystkich szkolonych. Jedną z nich jest szer. Magdalena, która dołączy do szyku 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym. Na co dzień jest product managerem w polskim wydawnictwie literackim, zaś w wolnym czasie strzela z łuku. Jak sama mówi: – Spełniam marzenie z dzieciństwa – zawsze chciałam być żołnierzem, a dzięki WOT i formule szkoleń w systemie rotacyjnym, mogę to marzenie spełnić łącząc z pracą zawodową.

Podczas uroczystości do nowych żołnierzy-ochotników zwrócił się Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk dr Paweł Lech. Za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu wręczył sześciu żołnierzom listy gratulacyjne. – Jesteśmy dumni i pełni uznania dla Waszej postawy i podjętej decyzji o włożeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. I niezależnie od tego co przyniesie przyszłość wierzę, że sprostacie czekającym na Was wyzwaniom.

Przypomnijmy, że po przysiędze nowi żołnierze 5MBOT rozpoczną szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające – po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia Terytorialsi osiągną tzw. status ‘combat ready’, czyli pełną gotowość bojową . Służbę będą pełnić blisko swojego miejsca zamieszkania w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Była to siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga wojskowa Terytorialsów z północnego Mazowsza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, formacji partnerskiej 5MBOT – Gruzińskiej Gwardii Narodowej oraz innych jednostek wojskowych, a także licznie zgromadzone rodziny i bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT